Ја разгледувате ‘Интернет прелистувачи’ категоријата

Не требаше многу време по појавувањето на популарните криптовалути да се појават и тие што ќе сакаат да профитираат на разни начини. Попрецизно киднапери на процесирачката моќ на туѓ компјутер во цели на сопствен профит преку „копање“ на криптовалути. Со помош на код вметнат во наизглед обичен...

Google никогаш не се реши да даде поддршка на Windows Store, а тоа направи голема разлика за неуспехот на Windows Mobile платформата која никогаш не доби сериозна поддршка од програмерите, а посебно од големите „играчи“. За големо изненадување на сите, Google Chrome се појави во Windows Store за компјутерите кои работат на...

Во јуни оваа година Google најави дека во својот Chrome прелистувач ќе вгради систем за блокирање на реклами. Се работи за реклами кои не се во согласност со стандардите на „Coalition for Better Ads“, односно Коалиција за подобри реклами, чии дел се Google. Како такви реклами се сметаат они кои се појавуваат на целиот...

Firefox 59 моментално е во Nightly верзија, односно верзија која е во главно наменета за програмерите, по која што доаѓа бета верзијата која може да ја користи пошироката публика. Финалната верзија за сите корисниците ќе биде достапна дури во март идната година, а од сега може да ги видиме некои од промените...

Веќе е јасно дека Microsoft својот удел во мобилниот свет ќе го бара преку развој на апликации за двете најпопуларни платформи, а не преку својата од која скоро се имаат и откажано. Може дури слободно да се каже дека апликациите од оваа компанија достапни на Android и iOS се едни од најдобрите апликации достапни...

Пред скоро 2 месеци Microsoft ја претстави бета верзијата од својот Edge интернет прелистувач за заинтересираните корисници на Android и iOS. Бета програмата беше со ограничен број на места, па само најбрзите кои се регистрираа на време добија можност да ја тестираат апликацијата. Овој потег за фановите на...

Изминатите неколку години не ретко можевме да прочитаме за веб страни кои биле хакирани и од нив украдени податоците за нивните корисници, како што се корисничко име, лозинка и слично. Се разбира, ваквата новост не би била доволно интересна, но и сериозна за објава доколку овие веб страни не се познати...

Со цел намалување на финансиската зависност од Google, а најмногу поради развојот на сопствениот Chrome, Mozilla реши сопственото финансирање да го бара на други страни. Па така, во 2014 главниот пребарувач во Firefox стана Yahoo, за корисниците во САД и уште неколку земји, а локално популарните пребарувачи беа ставени...

Од денеска достапна е најновата 57ма верзија од интернет прелистувачот Mozilla Firefox. Истата е наречена Quantum и е можеби најголемата промена во последните 10 години и повеќе. Оваа верзија исто така е верзијата на која треба да и дадете шанса доколку веќе одреден период го користите Chrome поради неговата брзина. Главната...

Сигурно имате слушнато многу пати до сега дека Internet Explorer е најдобриот интернет прелистувач за симнување на Google Chrome. Шегата на страна, овој прелистувач не успеа да се пробие кај корисниците, па во главно го користеа постарите корисници и тие коишто мораа поради деловните веб апликации. Microsoft Edge, новиот...

Google ќе воведе новина кај својот веб пребарувач Chrome, која ќе се однесува на сајтовите кои имаат тн. tab-under однесување. Под ова комплицирано име се мисли на сајтови кои доколку кликнете на празен простор, отвораат нов таб и прикажуваат реклама. Ваквите сајтови се користат за да намамат публика да погледне...

Деновиве се одржа Microsoft Edge Web Summit 2017. Целта на настанот во главно е да се запознаат веб девелоперите со новитетите и олеснувањата кои Edge ќе им ги овозможи при изработката на веб решенија. Сепак највпечатливото од самитот, најверојатно ќе биде објавата дека Edge активно се користи на над 330 милиони уреди,...