Ја разгледувате ‘Игри’ категоријата

Фото: Google Play Smartportal Ви ја претставува Ninja vs. Monster, Sci Fi мобилна игра наменета за Android и iOS. Играта е првенец на компанијата Aleks Developments од Куманово. Се работи за First person shooter во стилот на старите добри аркадни игри од флиперниците. Фото: Google Play На почетокот ви е доделен карактер кој низ текот на играта го надградувате....

Дојче Телеком ја претстави првата игра во виртуелна реалност (VR) со која секој може да помогне во борбата против деменцијата. Оваа верзија на играта ќе овозможи подетално дијагностицирање на проблемите со навигацијата кај луѓето коишто потенцијално може да развијат деменција. Мобилната игра „Sea...

12 години по промоцијата на играта која ги постави стандардите во рамки на real time strategy жанрот, Age of Empires III, Microsoft ветува враќање на голема врата, со нејзиното наредно, четврто продолжение. Официјалниот промотивен трејлер беше претставен во понеделникот на саемот на Gamescom кој се одржува во Келн, Германија....

Главната предност на играчките конзоли пред традиционалните компјутери е фактот дека сите игри речиси совршено функционираат на нив. Ваквата ситуација е логична бидејќи тоа е примарната намена на конзолите, а и самите игри се дизајнирани да одговараат на перформансите кои конзолите ги поседуваат. Меѓутоа,...

Веројатно најпопуларната игра на светот во моментов е Minecraft. Нејзината популарност се должи на многу фактори, но еден од главните е тоа што е достапна на скоро сите платформи на кои е можно да играте некоја игра. Сепак, сите верзии го имаа додадено името на конзолата или платформата за која се наменети,...

Претставете го тимот Здраво, ние сме Dark-1, тим од тројца другари кои заедно развиваат игри. Тимот го сочинуваат Марко Зарев, Симон Стојановски и Кристијан Трајковски. Сите сме гејмери и имаме професионално искуство со развој на игри Од кога се занимавате со game development? Тимот започна со game jam дружба...

На огромна радост на љубителите на серијалот Call of Duty, легендарната First person shooter игра се враќа на „најбогатиот“ дел од историјата што се однесува до инспирацијата за воени сценарија, Втората светска војна. Официјалната промоција на играта се случи пред само неколку дена, кога пред фановите беше...

Според многумина (почнувајќи од мене), најлегендарниот сериал кој се занимава со first-person shooter жанрот, а обработува теми во рамките на реалноста Call of Duty, ко-неч-но, се враќа на корените со своето најново продолжение!   WWII confirmed. Watch the worldwide reveal of #CODWWII on 4/26 at 10AM PDT/1PM EDT: https://t.co/JtAxQQV4zN pic.twitter.com/culgG1ZQmz — Call of...

Ако имате стари друштвени игри кои ви собираат прашина дома од времето, време е да ги извадите и да се потсетите. Без разлика дали станува збор за Монопол, Не Лути Се Човече, Скребл, Табла или пак некоја од домашниве, друштвените игри нудат многу повеќе од забава на корисниците. Впрочем, научно е докажано...

Не постои дете родено во периодот од почетокот на ’80тите, па се до денес, кое во извесен период од животот не било „навлечено“ на некој вид на видео игра. Пионир во станувањето игра зависна за голем број генерации, секако е легендарниот сериал Super Mario. Популарноста на оваа игра или делови од неа можат...

Новото API за компјутерските игри на Microsoft, DirectX 12, досега ги фаворизираше графичките на AMD, кои со него покажуваа многу подобри резултати во игрите отколку со DirectX 11. Картичките на Nvidia пак постигнуваа послаби резултати со DirectX 12, иако според Microsoft ова API треба да овозможи големи подобрувања во однос на...

App Store, онлајн продавницата на Apple за игри и апликации за iOS официјално започна со работа на 10-ти јули 2008-та година. На 11-ти јули, кога беше објавен iPhone 3G, App Store беше интегриран во самиот оперативен систем. Денес на App Store има над 2.000.000 апликации и игри достапни за купување или бесплатно преземање. Голем...