Ја разгледувате ‘СОФТВЕР’ категоријата

Фото: Twitter Google апликација ќе пребара низ илјадници уметнички дела за да го најде вашиот двојник од минатото. Апликацијата наречена Arts & Culture пребарува сличности на фотографијата од вашиот лик и некое уметничко дело. Hey this one ain’t so bad. pic.twitter.com/er0FxZNVO8 — Kumail Nanjiani (@kumailn) January 13, 2018 Arts & Culture се појави уште...

Фото: PC Mag GeForce Now е еден од најгенијалните изуми, ако ги прашате страсните gameri-и. По принципот на cloud, вашиот застарен компјутер ќе може да покрене и некои од најсофистицираните игри. Апликацијата ги stream-ува игрите на вашиот екран, речиси без да го користи вашиот хардвер. Така, дури и со слаба машина...

Легендарниот интерфејст на оперативниот систем Lisa, претходникот на Mac се враќа на сцената. Имено, изворниот код е модифициран и чека одобрување од Apple за да им биде „вратен“ на корисниците на десктоп уредите. Црно-белиот носталгичен дизајн ќе им биде достапен на фановите бесплатно, во текот на 2018-та...

Фото: Google Play Smartportal Ви ја претставува Ninja vs. Monster, Sci Fi мобилна игра наменета за Android и iOS. Играта е првенец на компанијата Aleks Developments од Куманово. Се работи за First person shooter во стилот на старите добри аркадни игри од флиперниците. Фото: Google Play На почетокот ви е доделен карактер кој низ текот на играта го надградувате....

Не требаше многу време по појавувањето на популарните криптовалути да се појават и тие што ќе сакаат да профитираат на разни начини. Попрецизно киднапери на процесирачката моќ на туѓ компјутер во цели на сопствен профит преку „копање“ на криптовалути. Со помош на код вметнат во наизглед обичен...

Повеќето корисници сѐ уште ја немаат добиено O верзијата од Android, меѓутоа полека доаѓа време кога Google ќе ја претстави наредната 9та верзија од оперативниот систем чие име ќе започне со буквата P. Една од првите информации која ќе ја дознаеме за новата верзија од Android ја откриваат дечките од XDA Developers...

Едвард Сноуден, The Guardian Project и Freedom of the Press Foundation претставија Android апликација наречена Haven. Апликацијата е направена со цел да им користи на одреден вид на корисници како што се истражувачките новинари, борци за човекови права, односно луѓе кои се често во опасност од притисоци, можност за крадење на...

Apple планира во текот на наредната година да започне со спроведување во дело на планот „Martzipan“ (Марципан) со кој ќе се унифицираат апликациите за сите нивни оперативни системи. Тоа ќе значи дека истата верзија на апликацијата ќе може да се користи на iPhone, iPad или лаптоп или десктоп компјутер со MacOS....

Авантуристичкиот дух на апликацијата посветена на патувањата – When in X, повторно ја освојува Европа. По успешниот настап на најголемата конференција за технологија, иновации и маркетинг „Web Summit“ во Лисабон оваа година каде беше избрана меѓу најуспешните стартапи, македонската апликација уште...

Google никогаш не се реши да даде поддршка на Windows Store, а тоа направи голема разлика за неуспехот на Windows Mobile платформата која никогаш не доби сериозна поддршка од програмерите, а посебно од големите „играчи“. За големо изненадување на сите, Google Chrome се појави во Windows Store за компјутерите кои работат на...

Во јуни оваа година Google најави дека во својот Chrome прелистувач ќе вгради систем за блокирање на реклами. Се работи за реклами кои не се во согласност со стандардите на „Coalition for Better Ads“, односно Коалиција за подобри реклами, чии дел се Google. Како такви реклами се сметаат они кои се појавуваат на целиот...

Nova Launcher е можеби најпознатата Android апликација која го менува стандардниот главен екран. Тоа се должи на достапните можности кој оваа апликација има ги овозможува на корисниците, кои се имаа решено дека не сакаат да ги користат „врадените“ Launcher-и. Ваквите апликации станаа посебно популарни во времето...