fbpx

СЕРВИСИ

Twitch почнува со префрлување на HTML5

За проблемите кои што ги има Flash се разговара веќе одамна, а исто така достапна е и долгоочекуваната алтернатива HTML5. Тоа им овозможи на...

Dropbox ќе нуди бесплатен простор за вклучување на дво факторска автентикација

Dropbox, можеби најмногу користениот и најпознат сервис кој што нуди простор за складирање на податоци во облакот, нуди и најмал простор за своите бесплатни...

Gmail освежен со нови теми и emoji икони

Gmail оваа недела доби подобрување на две можеби не толку големи функции на сервисот. Се работи за можноста за избор на теми, како и...

Достапен iOS 8.4 – Го вклучува новиот Apple Music сервис

Од денеска за корисниците на iOS 8, достапна е надградба на оперативниот систем која што го носи на верзија 8.4. Новата верзија вклучува неколку...

Google Earth со две новини за 10 годишнината од претставувањето

Вчера беше десеттиот роденден на Google Earth, сервис кој што направи револуција во разгледувањето на нашата планета. Денеска можеби веќе нормална работа, меѓутоа пред...

Microsoft Office Word, Excel и PowerPoint апликациите достапни за Android телефоните

После еден месец на тестирање, односно достапност на апликациите во Preview верзија, од оваа недела сите корисници на Android телефон ќе можат да ги...

Apple го претстави музичкиот сервис Apple Music, ќе биде достапен и на Android

На WWDC 2015 конференцијата Apple ги претстави новите верзии од своите два оперативни системи, iOS 9 и OS X El Capitan. Тие иако не...

Windows и Windows Phone веќе нема да имаат Facebook интеграција

Корисниците на Windows, а особено на Windows Phone, беа единствените кои имаа целосна интеграција на Facebook во оперативните системи. За жал, таа поддршка веќе...

Со Claxi патниците добиваат, а таксистите уште повеќе

Првата македонска апликација за повикување на такси CLAXI како единствен медиум кои го поврзува такси светот, помага при подобрување на такси сообраќајот. Овој пат...

Дали Skype треба да се смета како телеком оператор и да подлежи на соодветните...

Ова прашање, иако не за првпат, е поставено од страна на еден белгиски суд во рамките на криминална истрага која што е во тек....

Google ја претстави новата и значително подобрена Photos апликација

На својата Google I/O конференција која што се одржува оваа недела, Google ја претстави неофицијално најавуваната Photos апликација. Истата сега е издвоена од Google+...

Microsoft ја најави Cortana за Android и iOS заедно со Phone Companion апликацијата

Joe Belfiore, омилената личност на Windows фановите, денеска преку ново видео и блог статија ја најави Phone Companion апликацијата која што ќе биде дел...