Ја разгледувате ‘Разно’ категоријата

Фото: GettyImages Автопат кој е воедно и соларен панел е една од најгенијалните идеи во последно време. Со реализација, предничат Кинезите. Тие на 28-ми декември минатата година го отворија првиот километар автопат опремен, токму со оваа технологија. Едниот километар автопат е прекриен со повеќе од 10.000...

Почетокот на секоја година е време кога правиме листа на резолуции и цели кои сакаме да ги оствариме во годината што претстои. Новиот почеток ни влева оптимизам дека наредната година ќе биде најдобрата досега (#NewYearNewMe). Сепак, некогаш поради ниско ниво на волја, трпение или пак недоволно следење...

Фото: WHO Светската здравствена организација (WHO) планра да го вброи играњето на компјутерски игри во листата ментални пореметување. Тука секако се мисли на претераното играње или евентуалната зависност од gaming. Официјалниот опис на оваа состојба е gaming disorder или пореметување. Истото се манифестира...

Во организација на градот Скопје и Сојузот на спортски федерации на Р. Македонија се одржа изборот на најдобри спортисти на градот Скопје за 2017 година. Каратистите на Макпетрол на овогодишната промоција на најдобрите успеаја да се закитат дополнително со нови три признанија. Најдобар меѓу младите...

Во пресрет на празничните денови, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со потсетување до возачите за предвидените законски санкции за пијаните возачи и за  влијанието на алкохолот врз способноста за управување со моторно возило. Следејќи ги искуствата од минатите години...

Се бројат деновите до крајот на 2017 година  и  почетокот на новата календарска година.  Годината што помина останува позади нас. За некои беше успешна,  за некои помалку успешна, за некои, за жал,  трагична.   Статистичките податоци покажуваат дека во 2017 година бројот на загинати и повредени лица...

Почнувајќи од септември годинава, започна со работа првиот бизнис центар за креативност и неформално образование – Creative Hub, кој се наоѓа во строгиот центар на Град Скопје (веднаш до Универзална Сала). Creative Hub (www.creativehub.mk), на своите посетители им овозможува модерен co-working простор (направен по план на...

  Изминатиов викенд во Херцег Нови, се одржа18-то Балканското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У21. На првенството учество земаа 11 балкански држави со 885 натпреварувачи. Каратистите на Макпетрол на ова натпреварување кое имаше критериумски карактер за влез во репрезентацијата, постигнаа...

Сообраќајните незгоди најчесто се последица на  напочитување на сообраќајните правила и прописи, како и непочитувањето на поставената сообраќајна сигнализација.  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со потсетување до возачите за дел од сообраќајните правила и прописи...

„Копањето биткоини“, односно користењето на големи компјутерски системи со графички картички за решавање комплексни криптографски проблеми, со кои се креираат биткоини, почна да претставува проблем за потрошувачката на електрична енергија, бидејќи се поголем и поголем број на корисници се одлучуваат...

И оваа година по 11ти пат на 14ти октомври се одржа глобалниот 24-часовен (хакатон) натпревар во програмирање IEEEXtreme, со рекорден број на тимови – 3300 тимови. Во овој натпревар учествуваа 12 студенти, односно 4 македонски тима од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство и се пласираа...

Apple доаѓа при крај со изградбата на нивното ново седиште на компанијата кое е познато во јавноста поради дизајнот кој личи на вселенска чинија. Огромниот простор е опремен со најновото во градежната технологија, а се разбира тука се и деловите наменети за посетителите на оваа култна компанија. Изградбата...