Ја разгледувате ‘РУБРИКИ’ категоријата

Еден од најбогатите луѓе во светот и еден од најбрилијантните умови на денешницата, Бил Гејтс е oсобено строг родител. Во бројни интервјуа тој има потенцирано дека без оглед на неговото богатство и репутација, тој е родител со високи критериуми и очекувања од своите деца. Една од највпечатливите...

На почетокот на годината се соочивме со непријатна информација според која може да претпоставиме дека нашите компјутерски процесори се „заразени“. Односно, дознавме дека процесорите на Интел имаат два огромни безбедносни пропусти кои им овозможуваат на хакери или др. малициозни ентитети да...

  Ако во автоиндустријата последните години се актуелизира развојот на технологијата за автономно управување, зошто истото да не важи и за леталата? Германскиот производител на летала Volocopter се стреми да ја понесе титулата „прво летачко такси“. Фото: EnGadget На CES тие го претставија своето летало со...

Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера! Скопје, (12.01.2018) Пред еден месец Државниот Економски факултет – Љубљана при Универзитетот на Словенија, преку својот Регионален центар во Скопје, го отвори уписот на постдипломски студии на Меѓународната бизнис академија...

Pickbox во јануари носи засилена понуда на хорор и научно-фантастични серии. Се работи за сериите „Темна материја“, „Младиот врколак“, „Духови“ и „Вулф Крик“, широко прифатени од страна на публиката и критиката. Pickbox во јануари, на барање на своите гледачи, ги носи научно-фантастичните и хорор серии...

Европската кинематографија зема се поголем залет во последно време. Оттаму, често се појавуваат филмови кои ги надминуваат оние холивудските по квалитет. Сепак, поради доминантноста на холивудската забавна индустрија, не сме навикнати да гледаме високобуџетни европски серии. Уште помалку очекуваме...

Фото: GettyImages Автопат кој е воедно и соларен панел е една од најгенијалните идеи во последно време. Со реализација, предничат Кинезите. Тие на 28-ми декември минатата година го отворија првиот километар автопат опремен, токму со оваа технологија. Едниот километар автопат е прекриен со повеќе од 10.000...

Дечкото што пред неколку години откри како НСА и повеќе влади низ светот ги шпионираат граѓаните, повторно е во јавноста. Едвард Сноуден, од своето прибежиште во Москва (каде што живее под азил) неодамна разви апликација која ни помага да ја зголемиме нашата безбедност. Haven е апликација (достапна...

Почетокот на секоја година е време кога правиме листа на резолуции и цели кои сакаме да ги оствариме во годината што претстои. Новиот почеток ни влева оптимизам дека наредната година ќе биде најдобрата досега (#NewYearNewMe). Сепак, некогаш поради ниско ниво на волја, трпение или пак недоволно следење...

Фото: MIT Technology Review Една од најголемите технолошки компании IBM состави листа од 5 значајни иновации од кои се очекува да го променат светот во наредните 5 години. Стеснетата селекција од само 5 иновации е плод на повеќе од 3.000 истражувања направени во 12 лаборатории. Очекувано, на списокот се наоѓаат...

Фото: Knightscope Во Америка роботите се повеќе се користат за одржување на редот и мирот. Автономни роботи способни да забележат натрапник се користат за обезбедување на простор. Спортски сали и стадиони, паркинзи и слични просторни објекти ги патролираат овие „чувари“. Меѓутоа од неодамна овие роботи...

Последните сезони на „Нешвил“ и на „Скандал“, третата сезона на популарната британско-француска серија „Тунел“, финале на сезоната на „Десет дена“, како и финале на првиот дел од петтата сезона на „Викинзи“ се новитетите во јануари на интернет-видеотеката Pickbox. Гледачите на Pickbox овој јануари...