РАЗНО

РСБСП: Управување моторно возило под одвлечено внимание, ризик-фактор што ја загрозува безбедноста во патниот...

Патниот сообраќај претставува извор на многу опасности од кои произлегуваат сериозни  последици - загубени човечки животи, голем број повредени лица, огромни материјални загуби. Во...

Еколошки материјал кој не задржува дамки и мириси? Каде треба да платиме?

Не постои човек на планетава на кој не му се случило да уништи омилено парче облека со тоа што за момент изгубил фокус. Тргаш...

Пријавувањето за 6-та Авицена Женска трка е отворено

Скопје, (01.02.2017) Денес, 01.02.2018, официјално се отвора пријавувањето за Авицена Женската трка 2018. 6-та трка ќе се одржи во недела, 1-ви април и ќе...

Измени во ЗБСП во однос на правото за стекнување на возачка дозвола од Б...

Голем е бројот на деца кои што седнуваат зад управувачот уште пред да се стекнат со право за управување на моторно возило, односно на...
Трамп

Администрацијата на Трамп сака да спроведе државна 5G мрежа

Администрацијата на претседателот Трамп задолжена за националната безбедност размислува да покрене сопствена 5G мрежа. Според информациите, во наредните 3 години би требала да стапи...

Критична маса #69: И маалските улици се за точаци

Датум: среда, 31.01.2018 Почеток: 17:30, Плоштад Македонија Крај: 19:00, Гаража (Орце Николов) Големите булевари и улици се артериите на еден град: тие нѐ поврзуваат со подалечните краишта на...

Промени во ЗБСП што се однесуваат за возачите кои имаат над 65 години

По повеќе од шест месеци собраниска и владина процедура, деновиве стапија на сила измените во Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата што се...

Како да ја победиш зависноста од својот паметен телефон

Телефоните ги погледнуваме постојано (според некои информации, ги допираме екраните повеќе од 2500 пати на ден). Кога сме во автомобил на семафори (често и...
Integral Memory

Integral Memory претстави microSD картичка од половина терабајт

Веќе во првиот месец од годинава срушен е уште еден технолошки рекорд поставен минатата година. Британската компанија Integral Memory ја промовираше првата Micro SD...

Отворен повик за студирање на постдипломските студии на Меѓународната бизнис академија на Економски факултет...

Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера! Скопје, (12.01.2018) Пред еден месец Државниот Економски факултет – Љубљана при Универзитетот на Словенија, преку...

Во Кина украдено парче од првиот фотоволтаичен автопат

Автопат кој е воедно и соларен панел е една од најгенијалните идеи во последно време. Со реализација, предничат Кинезите. Тие на 28-ми декември минатата...

Апликации со кои ќе станете најдобра верзија на себеси

Почетокот на секоја година е време кога правиме листа на резолуции и цели кои сакаме да ги оствариме во годината што претстои. Новиот почеток...