ПАМЕТНИ УРЕДИ

Самсунг ги претстави своите безшумни еколошки клима уреди со “Wind-Free™” технологија на најголемиот светски...

Милано, Италија - 16 март, 2018 – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) ги претстави своите планови за вложување во своите водечки решенија...

Android Wear преименуван во Wear OS by Google

Android Wear, досега познат како прилагодена верзија од Android наменета за паметните часовници и слични уреди, добива ново име. Wear OS by Google или...

Дали Apple планира да претстави нов iPad?

Компанијата Apple побара и доби дозвола од Евроазиската Економска Комисија да промовира и продава нов таблет компјутер од моделот iPad. Се работи за серија...

Samsung ја најави својата нова линија QLED телевизори за оваа година на “First Look”...

Њујорк, САД – 7. март, 2018 – Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.), водечки светски произведувач на ТВ уреди веќе 13 години по ред,...

Вашиот ангел чувар ECOVACS ќе ви ги реши проблемите со чистењето

Роботските вакуум-чистачи се исплатливи во целост - навистина го добивате назад она за кое што плаќате. Другите поскапи модели можеби имаат моќно вшмукување или...

Apple прераснува во закана за целата швајцарска индустрија за часовници

Податоците за продажбата на часовници за претходниот празничен период, вели дека Apple има остварено најдобри резултати. Тоа оди дотаму што испратените часовници од марката...

Google го развива Yeti, нова играчка конзола која ќе се појави во 2018?

Постојат шанси годинава на пазарот да се појави играчка конзола произведена од Google. Проектот кој во моментов е во фаза на развој е именуван...
полиција

Кинеската полиција доби паметни очила со функција за препознавање на лица

Припадниците на полицијата на Народна Република Кина добија очила опремени со камера која има опција за препознавање на лица. Ваквата софистицирана опрема им се...

Конечно има јакна за оние на кои нон стоп им е ладно

Сите познаваме по некој таков. Без разлика колку слоеви ќе облечат во зима, без разлика колку и да им е дебела или квалитетна јакната,...
Amazon

Amazon патентира огледало на кое може да пробате виртуелна облека

Компанијата Amazon патентираше огледало кое ќе овозможи виртуелно пробување облека. Огледалото се потпира на технологијата која овозможува изменета реалност, односно популарната augmented reality. Патентот предвидува...
Peloton

Peloton е лента за трчање вредна 4000 долари

Peloton е компанија која произведува високотехнолошка фитнес опрема, а неодамна нејзината вредност беше проценета на 1,25 милијарди американски долари. Тие се прославија со својот...
Quartz

Quartz е паметно шише за вода кое нема потреба да го миете

Ќе се сложите, миењето садови е една од најнепосакуваните домашни обврски. Одржувањето на хигиената на садовите во кои се чува храната и пијалоците можеби е...