fbpx

КОМПОНЕНТИ

Samsung го претстави најмалиот сензор за камери за мобилните овозможувајќи уреди со модерен дизајн

Samsung оваа недела претстави нов сензор за мобилни камери, ISOCELL Slim GH1 кој ги има досега најмалите пиксели. Тоа овозможува да сензорот им прилично...

Huawei го воведува првиот во светот 5G Kirin 990, на кој е заснована новата...

Извршниот директор на Huawei, Ричард Ју го претстави новиот high-end чипсет Kirin 990 и неговата 5G верзија. Тоа се случи денеска за време на...

Samsung го претстави 240Hz G-Sync компатибилниот заоблен CRG5 Монитор за игри во Европа на...

КЕЛН/Скопје, Германија/Македонија – 23 август 2019 година - Samsung Electronics Co., Ltd. денес на gamescom 2019 го најави европското лансирање на својот монитор за игри...

Intel ја прошири својата 10-та генерација на процесори со 8 нови Comet Lake процесори

По претставувањето на првите процесори од 10-та генерација од Ice Lake серијата, Intel сега ја проширува оваа генерација со уште процесори од...

Apple размислува за кинеска компанија како добавувач за нивните OLED iPhone модели за идната...

Иако Apple отсекогаш имале одлични екрани кај своите уреди, сепак тие мораа да се префрлат на користење на OLED екрани, наместо LCD поради предностите кои ги...

Samsung го претстави првиот на пазарот сензор за камера на мобилните со 108 мегапиксели

Мобилните телефони веќе одамна ги заменија фото апаратите кога се во прашање аматерските слики. Веќе нема ниту потреба, а ниту логика да на одмор...

Samsung го претстави подобрениот Exynos 9825 за првпат направен во 7nm EUV технологија

Samsung денеска го одржува Unpacked настанот на којшто ќе го претстави новиот, поточно двата нови уреди од Note серијата, Galaxy Note10 и Galaxy Note10+. На само...

Intel ја пушти десеттата генерација Ice Lake процесори направени во 10nm технологија и наменети...

Intel минатата недела и официјално ја претстави новата генерација, поточно 10-та генерација на процесорите наменети за лаптоп компјутерите. Наречени Ice Lake, процесорите доаѓаат во 11 верзии...

Apple го купува бизнисот со модеми за смартфони на Intel заедно со вработените за...

Во текот на вчерашниот ден, Apple излезе со соопштение дека имаат постигнато договор со Intel за купување на поголемиот дел од нивниот бизнис со...

Samsung започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 мобилен DRAM за премиум...

СКОПЈЕ, Македонија, 19 јули, — Samsung Electronics Co., Ltd., светскиот лидер во развиени мемориски технологии, денес објави дека започна со масовно производство...

Samsung телефоните од идната година ќе имаат камера со сензор од 64 мегапиксели

Кога се во прашање камерите кај смартфоните, Samsung ги има едни од најдобрите на пазарот. Тоа не треба да изненадува, сепак се производителот...

Samsung продолжува да го редефинира кинематографското искуство во Европа и ширум светот со новиот...

Барселона – 24 јуни, 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co.) во рамки на “CineEurope 2019“ ги најави своите најнови...