fbpx

ИГРИ

GeForce Now сервисот од Nvidia стана достапен на Android

GeForce Now е еден од најдобрите и најкорисни сервиси кои се достапни кога се во прашање компјутерските игри. Потребата од купување или составување на...

Интервју со Никола Столник, организатор на Good Game: „Подготвуваме е-спорт спектакл во Скопје”

Ретки се можностите кога може да се пофалиме дека во Скопје се одржува некој ексклузивен настан од било која област, а уште...

PlayStation 5 е официјалното име на конзолата која ќе биде претставена идната година со...

Играчките конзоли се ретките ИТ производи во денешно време кои не добиваат нова верзија секоја година, па може да се замисли исчекувањето кое го...

„Рекет“ или обични пазари во гејминг индустријата? (2/3)

Во последните неколку години, низ повеќе земји од (се помалку слободниот) Запад, активистите пополека се обидуваат да ја пружат видливата рака на...

„Рекет“ или обични пазари во гејминг индустријата? (1/3)

Ok, насловот е во духот на сензационализмот на глобално ниво, признавам. Но, реално во голем број земји веќе неколку години ова е сериозна тема.

Најреномираното регионално еСпорт натпреварување – Good Game доаѓа во Скопје

После Загреб, Белград, Љубљана, Берлин…и Скопје на 24 октомври оваа година ќе биде ставен на мапата на градови каде што ќе се одржи Good...

Twitch претстави своја десктоп апликација, Twitch Studio, наменета за новите корисници

Twitch, познатата платформа за емитување на видео содржина од страна на „гејмерите“, претстави своја десктоп апликација која процесот на започнување на пренос...

Првата верзија од познатата игра Diablo достапна за играње преку веб

Diablo е игра првично пуштена за PC во 1996 година од страна на познатите Blizzard. Оваа игра е можеби една од најпопуларните игри во...

AMD го претстави Ryzen 9 3950X – процесор со 16 јадра наменет за гејмерите

AMD продолжува да покажува дека нивното враќање на пазарот, поточно повторното активирање, е тука да остане. Борбата со Intel покажува знаци дека ќе се...

Microsoft најави нова верзија од познатиот Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator беше една од најпознатите игри „на времето“, барем во своја категорија. Реалноста на симулацијата на летање на разни авиони и...

Apple го претстави Apple Arcade сервисот за игри со претплата

На настанот којшто Apple го одржа оваа недела, покрај долгоочекуваниот Apple TV+, како и Apple Card, беше претставен и нов сервис за...

Официјално лансирана првата македонска хорор игра „Wounded“ на светската платформа Steam

Вчера, македонската игра „Wounded“ официјално излезе на најпознатата светска платформа за игри. По четири години работа на проектот, тимот на Workbench Entertainment...