fbpx

АПЛИКАЦИИ

Huawei може да ги прединсталира најпопуларните апликации како начин за ублажување на проблемот со...

Иако Huawei успева да го задржи и зацврсти своето второ место во светот на пазарот за мобилни, сепак блокадата од САД и неможноста за користење...

Netflix овозможи исклучување на една од најдосадните функции кои ги воведе на своите апликации

Netflix активно ги подобрува своите верзии од апликациите кои се достапни како на мобилните, така и на повеќето паметни телевизори. Тоа го прави овој...

Уметник од Берлин користејќи 99 мобилни телефони покажа како може да се излажат Google...

Google Maps апликацијата, покрај доста други, има една навистина корисна функција, а тоа е можноста да прикаже каков е сообраќајот по улиците преку означување...

Microsoft ја гаси платформата за реклами кај нивните универзални апликации

UWP, односно Universal Windows Platform, требаше да биде главната платформа преку која во иднина ќе се прават и продаваат апликациите во Windows...

Mozilla Thunderbird ќе продолжи да функционира во новоформирана компанија

Mozilla Thunderbird е еден од најдобрите и најмногу популарните имејл клиенти за десктоп компјутерите со отворен код. Оваа апликација е посебно популарна кај „фановите“ на...

Avast одговори на пишувањата за продажбата на информациите кои ги собираат за нивните корисници

Познатата компанија Avast, најпозната по својот бесплатен антивирусен софтвер, се наоѓа во вестите неколку пати досега поради наводна злоупотреба на приватноста на своите корисници....

Avast ги продава собраните информации за корисниците на големи и познати компании за милиони...

При крајот на минатата година можевме да прочитаме дека познатата чешка компанија Avast, во чија сопственост е и AVG, има собирано информации за сурфањето...

Huawei можно е да ги користи мапите од TomTom наместо Google Maps кои веќе...

Со оглед на тоа дека веќе е јасно дека Huawei не може да ги користи сервисите и апликациите од Google, од компанијата почнаа да...

Instagram го тргна IGTV копчето од својата апликација поради слабо користење од страна на...

Instagram ја претстави IGTV пред нешто повеќе од година и пол, како посебна апликација наменета за видео содржина. Главната карактеристика која веднаш ја издвои од...

Официјално достапна новата верзија од Microsoft Edge направена на основа на Chromium

Како што беше најавено, во текот на вчерашниот ден Microsoft ја пушти финалната верзија од нивниот нов Edge прелистувач. Во развој околу една година и...

Од денес треба да стане достапна првата официјална верзија од новиот Microsoft Edge

Microsoft Edge, кој сега се развива на основа на отворениот код од Chromium, од денеска треба конечно да ја добие својата прв официјална верзија...

Како да ја користите „picture-in-picture“ функцијата достапна од најновата верзија на Firefox

Mozilla во најновата верзија од Firefox, односно Firefox 71, вклучи нова функција наречена „picture-in-picture“. Како што може да се претпостави од самото име на функцијата, истата...