fbpx

АПЛИКАЦИИ И СОФТВЕР

Google со нова функција која треба да ја намали „потрошувачката“ на Chrome

Една од најголемите маани на прелистувачот број 1 во светот, останува потрошувачката на ресурсите на компјутерот, а со тоа и батеријата кај корисниците на лаптопи. Не е дека изминатите години Google нема ништо направено...

OneDrive добива редизајн во стилот на Windows 11

Microsoft продолжува да ги прилагодува нивните апликации да изгледаат во стилот на Windows 11. Може слободно да се каже дека овој процес оди бавно, односно од компанијата можеа сите апликации да ги освежат уште...

Microsoft сака нивната Outlook мобилна апликација да може да се користи и на послабите...

Мобилната апликација од Outlook на Microsoft користи доста ресурси, па не ретко се има случено да проблем со неа имаат и поскапите телефони. Ова значи дека апликацијата е скоро невозможно да се користи на...

Microsoft тестира Stories во OneDrive

Microsoft во Австралија започна со тестирање на Stories функција на нивниот сервис OneDrive. Иако името на функција веднаш асоцира на истата кај друштвените мрежи, сепак целта на Microsoft не е да го претвори OneDrive...

Instagram сметките сега може да се избришат директно преку iOS апликацијата

Бришењето на онлајн сметки е нешто што не е баш едноставно, а тоа е така затоа што компаниите кои стојат зад сервисите не сакаат да го олеснат овој процес. Не е мал бројот на...

Google Password Manager станува посериозен конкурент со неколку нови функции

Можноста за зачувување на лозинките во Google Chrome не е нешто ново, а корисниците на Android овие лозинки можат да ги видат и користат и преку самиот оперативен систем. Користењето на апликации за лозинки...

Целосно нов изглед за веќе застарениот Thunderbird се спрема за идната година

Порано Mozilla Thunderbird, сега само Thunderbird, останува еден од најпознатите имејл клиенти, а посебно за корисниците на Linux. Оваа апликација со отворен код е одлична алтернатива на Outlook кој не може бесплатно да се...

Комесарот на американската FCC ги повика директорите на Apple и Google да ја отстранат...

Кога претседателот на САД Џо Бајден ја промени одлуката од неговиот претходник, Доналд Трамп, поврзана со TikTok, завршија проблемите кои ги имаше оваа популарна кинеска апликација. Во периодот што следеше оваа апликација стана уште повеќе...

Microsoft најави неколку новини кои доаѓаат кај Collections функцијата на Microsoft Edge

Collections на Microsoft Edge е една од подобрите функции на овој прелистувач која прави да вреди да се користи, а сепак е прашање колку од корисниците знаат дека постои. Се работи за дел од Edge...

Telegram ја претстави најавуваната Premium претплата за нивната апликација

Telegram денеска официјално ја претставија најавуваната претплата за користење на апликацијата. Telegram Premium ќе им овозможи на корисниците доста ексклузивни функции за 5 долари месечно, а од компанијата истакнуваат дека ова ќе им помогне...

Како се користи Internet Explorer режимот во Microsoft Edge за тие кои уште мораат...

Microsoft официјално ја заврши поддршката за Internet Explorer минатата недела, а со тек на време и целосно ќе го избрише овој прелистувач од Windows 10, а во Windows 11 воопшто и не беше вклучен. Повеќето...

Microsoft го претстави Microsoft Defender за приватни корисници како едно решение за заштита на...

Microsoft оваа недела го претстави Microsoft Defender за приватните корисници. Ова софтверско решение е замислено како едно централно место преку кое ќе може да се менаџира безбедноста на сите уреди кои ги има корисникот,...