НАУКА

NASA предизвик за испраќање слики од облаците за нивно подобро проучување

NASA како дел од GLOBE програмата претстави предизвик со кој од луѓето, се разбира тие што се заинтересирани, бара да го сликаат небото и...

46% од луѓето пишуваат на својот смартфон додека возат

Во декември 2017 година, Моторола спроведе истражување на територијата на четири континенти во едни од највлијателните точки на технологијата во моментот - Бразил, Индија,...
Лажни вести

Студија: Лажните вести на Твитер се шират побрзо од вистината

Лажните вести добија многу на популарност за време на кампањата на Трамп. Поточно, мислам на периодот кога се случуваа претседателските избори во Америка. Тие...

Дали навистина нешто и́ претходи на Големата експлозија?

Нашиот универзум се создал пред околу 13.7 милијарди години за време на Големата експлозија. Прашањето кое не' тера да се запрашаме е што всушност се...
технологија, мртви, врати назад, комуникација

Се развива технологија која делумно ќе овозможи комуницирање со починатите лица

Се будите. Станувате и се подготвувате за работа. Имате доручек со сопругата, па после тоа го напуштате домот. Типичен работен ден. За неколку саати...

Google создаде софтвер кој дијагностицира срцеви заболувања преку скенирање на окото

Google создаде алгоритам кој умее да предвиди кардио-васкуларни пореметувања преку читање на зеницата на окото. Ова откритие нуди голем потенцијал во спречувањето и раното...

Opportunity пронајде доказ за постоењето на вода на Марс?

Opportunity, роверот на NASA изгледа е на чекор до историско откритие. Научниците од Американската вселенска агенција сметаат дека нивната сонда конечно успеа да обезбеди...

Нови анализи покажуваат дека првиот Британец од модерното време имал темна кожа

Го нарекле Cheddar Man, фосил од маж пронајден во 1903 во Gough’s Cave во Англија. Утврдено е дека потекнува од мезолитот, околу 9100 години...

За прв пат во историјата научниците проследија како мислата патува низ мозокот

Конечно, неуронаучниците успеаа да го проследат патот на човечката мисла низ мозокот, од зачеток до исполнување. Со ова, тие успеаа да ги откријат можности...

Вакцината која „уништува тумори“ конечно може да се испитува на луѓе

Развиена од страна на тим од научници од Универзитетот Стенфорд, оваа иновативна вакцина „ги напаѓа туморите насекаде по телото, откако само една инјекција ќе...
NASA

Сондата на NASA направи историска фотографија рушејќи рекорд стар 28 години

Вселенското летало New Horizons на агенцијата NASA постави рекорди во неколку „дисциплини“. Како што е познато, ова летало беше наменето прво во историјата да...

Студија покажа дека зрачењето од 2G и 3G мрежите не предизвикува штетни влијанија

Со години наназад кружат шпекулации поврзани со штетноста на технологијата по здравјето на луѓето. Факт е дека електронските уреди емитираат извесен вид зрачење кој...