НАСТАНИ

Македонски студенти во Топ100 од цел свет и Топ10 во Европа на натпревар по...

И оваа година по 11ти пат на 14ти октомври се одржа глобалниот 24-часовен (хакатон) натпревар во програмирање IEEEXtreme, со рекорден број на тимови -...

Македoнски Телеком организира возбудлива потрага по новиот iPhone X

Започнува регистрација за највозбудливата потрага во Македонија – потрагата по новиот iPhone X Потрагата е закажана за 11.2017 година, во 11 часот, на...

Социјалните мрежи и паметните индустрии во фокус на вториот ден од Самитот на Македонија2025

Скопје, 02.11.2017 – Со интересни дискусии за можностите и предизвиците во медиумската и телекомуникациската индустрија, како и за последните трендови во социјалните медиуми и...

Самит Македонија2025: Отворените економии се единствен начин за развој на малите земји

  Скопје, 01.11.2017 -- На отварањето на шестиот по ред годишен Самит во организација на Македонија2025 се презентираа „Најдобрите практики на успешните малите држави“, преку...

Меѓународниот натпревар за стартапи „Get In The Ring“ по трет пат во Скопје

Скопје, 31.10.2017 – Млади претприемачи од средните училишта и претставници на стартапи од Македонија денеска учествуваа на меѓународниот натпревар Get in the Ring, каде...

50 врвни говорници и 400 делегати на Самитот Македонија2025

Голема заинтересираност меѓу бизнис професионалците за учество на шестиот Самит Македонија2025 на кој се најавени да учествуваат 50 врвни говорници од 25 земји, 400...

ТЕХНОМА 2017 и Скопски Саем на нова локација

Од 25 до 29 октомври ТЕХНОМА 2017 во ВИП Арена „Борис Трајковски“  Годинешното издание на меѓународната саемска манифестација ТЕХНОМА 2017 ќе се одвива на нова локација...

Капитол мол подарува цел месец

Скопје, (18.10.2017) Капитол мол се грижи за своите потрошувачи на секој можен начин. Самиот дизајн и најголемата цел за овој центар е секој посетител...

Skopje Cocktail Week, нов настан во градот кој ја слави коктел културата

Втората половина на Октомври резервирајте ја за есенски прошетки низ скопските улици и локалите кои се дел од Skopje Cocktail Week. Она што ќе...

Повеќе од 200 учесници беа дел од Endava Tech Flow настанот во Скопје посветен...

Следејќи го успехот на првиот настан Endava Tech Flow кој се одржа во мај годинава и на кој учествуваа повеќе од 170 ИТ професионалци...

Дигиталната трансформација станува реалност благодарение на DELL

DELL EMC е глобален еднодневен форум кој компјутерскиот бренд DELL го организира низ целиот свет. Глобалната организација на овој форум опфати 70 земји, а...

Силиконската долина повторно во Скопје

Како прв ментор на втората пред-акцелераторска програма наменета за ИТ стартапи, Сеавус Инкубатор го најавува гостувањето на Адамс Елиот од Силиконската долина. Како и...