ЛИЧНОСТИ

Боб Лац: Купете си Tesla автомобил додека сѐ уште постои

Ветеранот од авто-индустријата Боб Лац смета дека се гледа крајот на постоењето на компанијата Tesla. Човекот кој во својата кариера бил дел од некои...

Ким Дотком од MegaUploads го тужи Нов Зеланд за $6,8 млд.

Основачот на MegaUploads Ким Дотком ја тужи државата Нов Зеланд за уништување на неговиот бизнис и нанесување штета на неговиот углед. Отштетата која тој...

Децата на Бил Гејтс имаат строго контролиран пристап до технологија

Еден од најбогатите луѓе во светот и еден од најбрилијантните умови на денешницата, Бил Гејтс е oсобено строг родител. Во бројни интервјуа тој има...

Марк Зукерберг: Facebook треба да се менува

 Сопственикот на Facebook даде интересно новогодишно ветување: да ја „поправи“ најпопуларната социјална мрежа и да го направи светот подобро место. Не е прв пат...

Логан Пол и гневот на интернет заедницата

Логан Пол (Logan Paul) се вивна кон славата во времето на Vine (апликацијата за снимање кратки видеа од 7 секунди). Во тоа време тој...

Сопственикот на Amazon најбогат бизнисмен во 2017-та година

  Сопственикот на Amazon, Џеф Безос се најде прв на листата најбогати луѓе во 2017-та година. Неговото богатство се проценува на околу 99 милијарди американски...
Reddit

Корисниците на Reddit го „испрашуваа“ Сноуден

Во разговор на Reddit еден од најпопуларните „свиркачи“ Едвард Сноуден откри некои од најинтересните детали во врска со масовната шпионажа за 2017-та година. Корисниците...
tesla roadster-от

Елон Маск ја покажа Tesla-та која ќе ја испрати во вселената

Првиот човек на Tesla и SpaceX уште пред неколку недели соопшти дека има план да испрати оригинален модел на Tesla Roadster во вселената. Автомобилот...

Ерик Шмит ја напушта извршната позиција во Alphabet

После 16 години на чело на Google, односно подоцна на Alphabet, Ерик Шмит ќе се повлече од својата извршна позиција и ќе остане во...

Џони Ајви се врати на чело на дизајнерскиот тим на Apple

Веројатно најважниот оддел во Apple, кој се смета за најзаслужен за нивното препородување од 2000 година наваму е дизајнерскиот тим, на чие чело до...

Пет книги кои Бил Гејтс ги прочитал оваа година и ги препорачува за читање

Бил Гејтс веќе неколку години им препорачува на читателите на неговиот блог, книги коишто тој ги има прочитано, а смета дека сите треба да...

Боб Луц: никој нема да поседува автомобил за 20 години

Едно од најголемите лица во авто индустријата, особено во американската е Боб Луц, кој беше меѓу челниците на Ford, General Motor, Chrysler и на...