fbpx

КОМПОНЕНТИ

Qualcomm претстави три нови платформи од средната и средно високата класа

Qualcomm, познатиот производител на чипсет компоненти за мобилните уреди, претстави три нови чипсети кои ќе се користат во популарните уреди од средната...

Intel прикажа слики од својата прва графичка картичка

Intel најави дека влегува на пазарот на графички картички, на кој моментално ги има само познатите Nvidia и AMD. Се разбира тука...

USB4 доаѓа со многу поголема брзина и компатибилност со Thunderbolt 3

USB Promoters Group е организација во која членуваат повеќе компании, меѓу кои и Apple, Microsoft, Intel, HP и други. Оваа организација...

Corning развива стакло кое ќе може да се користи кај уредите со екрани кои...

Производителите на смартфони веќе почнаа со претставување на своите уреди со еластични екрани кои можат да се превиткаат. Оваа нова и револуционерна...

Samsung го претстави новиот „SSD 970 EVO Plus“

Скопје – 24 јануари, 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) го претстави “Samsung 970 EVO Plus“ – најновото дополнување на нивното...

Директорот на Nvidia ги критикува новите графички од AMD

Иако Nvidia немаше за претставување нови графички картички за време на CES 2019 оваа недела, тие сепак го најавија донесувањето на нивните најнови RTX...

Претставена првата SDXC картичка со капацитет од 1 терабајт

Со оглед на трендот на се поголема резолуција на сликите и видеата кои се сликаат, просторот којшто е потребен од картичките кои се користат...
video

AMD ја претстави наредната генерација на графички картички кои треба да им конкурираат на...

AMD, компанијата која одлично се врати на пазарот на процесори и ја донесе потребната конкуренција на Intel, сега се врти и кон пазарот на...

Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси со што ја доведува глобалната...

(Скопје, 9 јануари, 2019) - Huawei го објави највисокиот процесор во индустријата базиран на архитектурата на Advanced RISC Machine (ARM). Новиот Kunpeng 920 процесор...

Nvidia ги донесе своите GeForce RTX графички картички на лаптоп компјутерите

При крајот на август минатата година, Nvidia ја претставија својата нова серија на графички картички направена во нова архитектура. Овие графички ја носат ознаката...

Новите екрани на Samsung за 2019 година дизајнирани за модерни работни средини и напредно...

Сеул, Кореа – 4 јануари, 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) ги најави своите три нови екрани: модерниот и минималистички...

Qualcomm го претстави својот прв чип развиен специјално за Always On PC компјутерите

За време на настанот којшто од компанијата го одржуваат оваа недела во Хаваи, покрај најновиот и досега најдобар мобилен чипсет Snapdragon 855, Qualcomm го...