КОМПОНЕНТИ

Новите екрани на Samsung за 2019 година дизајнирани за модерни работни средини и напредно...

Сеул, Кореа – 4 јануари, 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) ги најави своите три нови екрани: модерниот и минималистички...

Qualcomm го претстави својот прв чип развиен специјално за Always On PC компјутерите

За време на настанот којшто од компанијата го одржуваат оваа недела во Хаваи, покрај најновиот и досега најдобар мобилен чипсет Snapdragon 855, Qualcomm го...

Qualcomm го претстави Snapdragon 855 направен во 7nm технологија, 5G можност и подобрувања во...

Во текот на вчерашниот ден, за време на Snapdragon Tech Summit настанот од компанијата кој го одржа во Хаваи, Qualcomm го претстави очекуваниот и...

Qualcomm го претстави Snapdragon Wear 3100 чипот наменет и развиен специјално за паметните часовници

После две поминати години од последниот чип наменет за паметните часовници од Qualcomm, конечно оваа компанија го престави својот Snapdragon Wear 3100, чип специјално...

Huawei го лансира Kirin 980, првиот светски комерцијален 7nm SoC процесор

Берлин, Германија – 31 август, 2018— Во воведниот дел на IFA 2018 насловен како „The Ultimate Power of Mobile AI“, извршниот директор на Huawei...

Samsung го претстави новиот заоблен “гејминг” монитор “CJG5” на “Gamescom 2018”

Келн, Германија – 27 Август, 2018 – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) го претстави својот најнов заоблен монитор создаден за играње игри...
video

Nvidia ги претстави GeForce RTX графичките направени на најновата Turing архитектура

Nividia минатата недела на SIGGRAPH настанот ја претстави својата најнова архитектура, која е во изработка последните 10 години, наречена Turing. Главните карактеристики на оваа...

Nvidia ја претстави својата нова Turing архитектура и првите три професионални графички картички направени...

На SIGGRAPH конференцијата која се одржува оваа недела, основачот и директорот на Nvidia, ја претстави нивната нова генерација на графичка архитектура наречена Turing. Оваа...

Intel ќе ја претстави 9-тата генерација од своите процесори на 1 октомври?

Според неофицијални информации од Wccftech, Intel планира да ја претстави 9-тата генерација од своите процесори на почетокот од октомври оваа година, поточно на 1...

Инфографик – запознајте го целосно новото S Pen кое доаѓа со Galaxy Note9

Новиот Galaxy Note9, кој беше претставен вчера, доаѓа со нова генерација на за него карактеристичното S Pen, кое овојпат има Bluetooth. Со тоа, пенкалцето,...

Qualcomm го претстави Snapdragon 670 со подобрени перформанси и поголем акцент на вештачка интелигенција

Qualcomm оваа недела го претстави наследникот на Snapdragon 660 за оваа година, Snapdragon 670. Серијата 600 од Snapdragon чиповите е позната по своите добри...

Samsung Display го сертифицира својот ново развиен „нескршлив“ екран

Samsung Display, делот од компанијата кој работи специјално на развој на екрани, оваа недела објави дека има развиено екран којшто тие го нарекуваат нескршлив....