fbpx

КОМПАНИИ

Microsoft ќе користи податоци од Foursquare во нивните производи

Microsoft инвестира 15 милиони долари во Foursquare почнувајќи повеќе годишно партнерство. Исто така Microsoft ќе ја лиценцира базата на локации која што ја поседува...

Apple доби тужба за прекршување на патентирана технологија во A7 процесорот

A7 е најновата генерација од процесорите кои што Apple ги користи во нивните мобилни производи. Истиот моментално се користи во iPhone 5S, iPad Mini...

Microsoft официјално го назначи Satya Nadella за CEO на компанијата

Денеска одборот на директори на Microsoft донесе одлука со која што Satya Nadella ја презима функцијата Главен извршен директор на компанијата. Со тоа се...

Можната улога на Bill Gates доколку Satya Nadella биде избран за CEO

Минатата недела излегоа информации дека најверојатно наследникот на Steve Ballmer и новиот Главен извршен директор на Microsoft ќе биде Satya Nadella. Покрај оваа информација...

Satya Nadella ќе биде новиот CEO на Microsoft

Steve Ballmer моменталниот Главен извршен директор на Microsoft најави дека ќе се повлече од функцијата уште минатото лето. Пред неколку месеци почнаа шпекулациите за...

Можно е намалување на промените и апликациите на Android од страна на Samsung

Android мобилните телефони и таблет компјутери од Samsung покрај другото се познати и по TouchWiz, посебно развиениот кориснички интерфејс поставен врз оперативниот систем. Ова...

Google ја продаде Motorola на Lenovo за скоро 3 милијарди долари

Motorola е компанија основана во далечната 1928 година во Илиноис, САД, која е позната по производството на радио опрема, како базни станици за мобилна...

Microsoft се приклучува на Open Compute Project

Microsoft се приклучи на Open Compute проектот и ги направи достапни нивните дизајни на дата центрите што моментално ги користат. OCP е проект започнат...

Samsung ќе претстави Tizen уреди на 23 Февруари

На ден пред почетокот на MWC 2014 (Mobile World Congress) конференцијата која ќе се одржи од 24 до 27 Февруари во Барселона, Samsung ќе...

Основачот на AOKP се приклучува во Cyanogen Inc

CyanogenMod и AOKP (Android open kang project) се двата најпознати Custom ROM оперативни системи за Android мобилните телефони. За тие што не се запознаени,...

Samsung и Google склучија договор за взаемно користење на патент лиценците

Samsung и Google долгогодишни соработници, а најмногу поврзани преку Android оперативниот систем, склучија договор за меѓусебно користење на лиценците од патентите што ги поседуваат...

Qualcomm купи повеќе од 2000 патент лиценци од HP

Qualcomm е компанија која работи со дизајнирање, производство и продажба на чипови, како што се чипови за безжична комуникација или на повеќето познатите, процесори...