fbpx

КОМПАНИИ

Рен Женгфеи, основачот на Huawei: Долго се подготвувавме за моментот кога со САД ќе...

Рен Женгфеи, основачот на Huawei, во разговор со кинески медиумите на 21 мај 2019 година зборуваше за настанатиот конфликт со САД и сопственото производство...

Основачот на Huawei во интервју за Bloomberg – Компанијата е како авион со дупка,...

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на...

Алексов ќе предава на тема Мапа на македонскиот стартап екосистем и правни аспекти

На тема Мапа на македонскиот стартап екосистем и правни аспекти ќе одржи предавање Дејан Алексов, адвокат и претседател на Стартап Македонија, денеска, понеделник со...

Huawei нема да може да продава компјутери во САД, а не е познато што...

Додека оваа недела се’ уште нема ништо ново во случајот со Huawei, поточно блокирањето на компанијата во САД поради вршење притисок кон кинеската влада за постигнување...

ARM ја прекинува соработката со Huawei

Забраната за соработка со Huawei од страна на американските компании поради ставањето на листа со земји кои ја загрозуваат националната безбедност на САД се покажува...

Направете паметна пресметка и заштедете енергија и пари

Конечно се одлучивте и на тој потег – купивте дом. Супер! Сега, редно време е да го опремите со апарати за домаќинство. Дел од...

САД им издаде привремена дозвола на Huawei со што ќе се овозможи да продолжи...

Сигурно нема некој којшто не се заинтересира за вчерашната одлука на Google и уште неколку американски компании да ја прекинат соработката со...

Макпетрол официјално ја пушти во употреба обновената бензинска станица во Куманово

Макпетрол АД Скопје продолжува да инвестира во сопствените капацитети и истовремено продолжува и понатаму со зацртаниот инвестициски циклус. При тоа, со постојана...

Макпетрол – Известување за нови цени на нафтените деривати

„Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност за новите малопродажните цени на одделни нафтени деривати кои ќе важат на бензинските станици...

Изјава од Huawei за случувањата со Google и Android

Huawei направи значителен придонес во развојот на Андроид низ целиот свет. Како еден од клучните глобални партнери на Андроид, ние тесно соработуваме со платформата...

Huawei ќе го изгуби пристапот до Play Store и апликациите од Google поради најновата...

Политичката, а како резултат на неа и трговската „војна“ помеѓу САД и Кина изгледа се заострува. По неколкуте обиди за правење на проблеми на...

Фондацијата „Saint-Gobain Initiatives“ и Хабитат Македонија започнуваат реализација на проектот „Реконструкција и енергетска ефикасност...

Во средата на 15 мај, Меѓународната корпорација Фондацијата Saint-Gobain Initiatives со седиште во Франција и Хабитат Македонија, дел од мрежата на Habitat...