fbpx

КОМПАНИИ

Трамп најави „олабавување“ на забраната за соработка со Huawei

За време на Г20 самитот којшто се одржа овој викенд во Токио, американскиот претседател Доналд Трамп, по разговорите со кинескиот претседател, истакна дека веќе...

Џони Ајв основа сопствена компанија за дизајн и ја напушта Apple

Преку известување во текот на вчерашниот ден Apple информира дека едно од најпознатите имиња во светот на дизајнот, Џони Ајв, ќе ја напушти...

Brainster ја отвори првата Data Science академија во Македонија и регионот

Во насока на заложбите да понуди едукативни програми кои ќе одговорат на зголемената побарувачка на вештини поврзани со новите технологии, едукативниот центар Brainster започнува со...

Читај каде и да одиш – Летен фестивал на книгата во ТРИ

Издавачкиот центар ТРИ започнува уште едно издание на Летниот фестивал на книгата што секое лето го одржува во своите книжарници. „Читај... каде и да...

НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

НЛБ Банка, како иновативна и современа банка, која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште...

Huawei се искачи на светски познатата рејтинг листа на најценети брендови BrandZ

Huawei продолжува да ја зајакнува својата позиција како глобален лидер во технологијата, истовремено зголемувајќи ја вредноста на својот бренд. Годишната рејтинг листа BrandZ за 100-те...

Facebook ја најави Libra – својата долгоочекувана криптовалута која ќе почне да функционира од...

Веќе подолго време се шпекулира дека Facebook планира да влезе во „светот“ на криптовалутите и со тоа да претстави сериозна конкуренција на Bitcoin и...

Партнерство на УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија

Скопје, 18 јуни, 2019: Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ објавија партнерство за проширување на можностите за вклучување на децата и младите со попреченост во...

Huawei очекува пад на продажбата на смартфони до 40% и пад на планираните приходи...

До брзо решение кое ќе ги реши потенцијалните проблеми на Huawei со американските власти не дојде, иако тоа некако беше и очекувано. Јасно беше...

Вози од срце – повик за донација на километрите извозени со велосипед

Во своите 75 години постоење, Стопанска банка АД – Скопје е повеќе од Банка и финансиски партнер на компаниите и семејствата во Македонија. Банката...

Телеком МК апликацијата подобренa и со нови функционалности

Со Телеком МК апликацијата, врвно дигитално корисничко искуство во сите компании од Дојче Телеком групацијата, Македонски Телеком го надгради она што постоеше и досега -...

Успешно завршен вториот циклус од едукативната програма „Интернетот не е само игра… Кликај безбедно“

Скопје, 11 јуни 2019г. –   Со завршувањето на училишната 2018/2019 година, Вип ја заокружи втората фаза од едукативната програма „Интернетот не е само игра... Кликај...