Ја разгледувате ‘Личности’ категоријата

Еден од најбогатите луѓе во светот и еден од најбрилијантните умови на денешницата, Бил Гејтс е oсобено строг родител. Во бројни интервјуа тој има потенцирано дека без оглед на неговото богатство и репутација, тој е родител со високи критериуми и очекувања од своите деца. Една од највпечатливите...

Фото: TheNextWeb Политиката на една од најпопуларните социјални мрежи, Twitter, овозможува максимална слобода на говор на избраните политички претставници. Ова секако се аплицира и за претседателот на САД, Доналд Трамп, кој е особено популарен на оваа мрежа. Доналд Трамп има обичај да споделува особено скандалозни...

  Сопственикот на Facebook даде интересно новогодишно ветување: да ја „поправи“ најпопуларната социјална мрежа и да го направи светот подобро место. Не е прв пат Зукерберг да понесе одговорност за работите кои се случуваат во светот. Дека тој и практично е „виновен“ покажува фактот дека во негова...

Логан Пол (Logan Paul) се вивна кон славата во времето на Vine (апликацијата за снимање кратки видеа од 7 секунди). Во тоа време тој имаше милиони следбеници на таа платформа кои уживаа во неговите глупости (на моменти смешни). Оттогаш, тој стана мега-популарен и на другите социјални медиуми како Фејсбук,...

  Сопственикот на Amazon, Џеф Безос се најде прв на листата најбогати луѓе во 2017-та година. Неговото богатство се проценува на околу 99 милијарди американски долари. Зад него се Бил Гејтс и Ворен Бафет, со 91, односно 85 милијарди. Петорката ја заокружуваат единствениот Шпанец, сопственикот на Zara, Амансио...

Фото: CNN Во разговор на Reddit еден од најпопуларните „свиркачи“ Едвард Сноуден откри некои од најинтересните детали во врска со масовната шпионажа за 2017-та година. Корисниците успејаа да му постават низа конструктивни прашања на кои Сноуден се потруди да одговори што поконкретно. Од мноштвото прашања...

Фото: Elon Musk Првиот човек на Tesla и SpaceX уште пред неколку недели соопшти дека има план да испрати оригинален модел на Tesla Roadster во вселената. Автомобилот би бил монтиран на Falcon Heavy ракета. Во меѓувреме, стигнаа првите фотографии од конкретниот модел. Тој со своите следбеници на Instagram сподели фотографии...

После 16 години на чело на Google, односно подоцна на Alphabet, Ерик Шмит ќе се повлече од својата извршна позиција и ќе остане во компанијата како обичен член на одборот на директори. Исто така тој ќе продолжи, како што е случајот со повеќето директори, да извршува и советодавна функција во компанијата, пренесувајќи...

Веројатно најважниот оддел во Apple, кој се смета за најзаслужен за нивното препородување од 2000 година наваму е дизајнерскиот тим, на чие чело до 2015 година беше Џони Ајви. Ајви е човекот кој е најзаслужен за дизајнот на MacBook лаптопите, „се во едно“ десктоп iMac компјутерите, преносниот музички плеер...

Бил Гејтс веќе неколку години им препорачува на читателите на неговиот блог, книги коишто тој ги има прочитано, а смета дека сите треба да ги прочитаат. Се работи за книги кои на него имаат оставено впечаток, а со оглед на фактот дека се работи за еден од најпознатите и најбогатите луѓе во светот,...

Едно од најголемите лица во авто индустријата, особено во американската е Боб Луц, кој беше меѓу челниците на Ford, General Motor, Chrysler и на BMW, што е портфолио кое го нема скоро ниту еден друг човек во бизнисот. Тој е особено познат по своите напредни размислувања (иако е малку постар), а последното е дека за...

На светската премиера на Huawei Mate 10 и Mate 10 Pro, имавме шанса да направиме интервју со Џим Шу, кој е главен во “Huawei Consumer Business Group” и човек кој е задолжен за Источна Европа. На мое изненадување, Џим е и особено добро запознаен со Македонија и ми кажа дека земјата многу му се допаѓала, но ова интервју ќе...