Ја разгледувате ‘ИТ’ категоријата

Инвестиција од 14 милијарди долари за истражување и развој во 2017 година, за поддршка на IoT иновациите; Апликацијата SmartThings ќе биде пуштена за употреба оваа пролет; Сите Самсунг вмрежени уреди ќе бидат збогатени со интелигенција до 2020 Лас Вегас, САД- 9. Јануари, 2018 – Компанијата Самсунг Електроникс...

Лас Вегас, Невада – 5. јануари, 2018 – Компаниите “20th Century Fox“, “Panasonic Corporation“ и “Samsung Electronics“ денес најавија ажурирање на нивната заедничка сертификација и лого програма за слободната за користење, без надоместок, динамична платформа за метаподатоци за Високо Динамички Опсег (High Dynamic Range – HDR), нарачена...

  Компанијата LG претходниот период претстави некои навистина квалитетни мобилни уреди. Меѓутоа силната конкуренција како да не им дозволува да остават значителен впечаток на глобалниот пазар. За да ја подобрат својата репутација, тие за 2018-та планираат ребрендирање на нивната G серија. Она по што...

Фото: MIT Technology Review Една од најголемите технолошки компании IBM состави листа од 5 значајни иновации од кои се очекува да го променат светот во наредните 5 години. Стеснетата селекција од само 5 иновации е плод на повеќе од 3.000 истражувања направени во 12 лаборатории. Очекувано, на списокот се наоѓаат...

  Веќе извесно време трае сагата во која се вовлече Apple. Компанијата од Купертино ја тресе првиот крупен скандал, речиси од своето основање. Како што е познато, тие прзнаа дека нивните мобилни уреди од марката iPhone ја намалуваат својата процесирачка моќ со текот на времето, бидејќи нивната батерија...

Motorola и HTC истакнаа дека нивните мобилни уреди не стануваат побавни со текот на времето, како последица на стареењето на нивните батерии. Реакциите не стивнуваат откако неодамна Apple призна дека нивните уреди намерно стануваат побавни. Имено, Apple ги забавува уредите како последица на стареењето на...

Бројни корисници на iPhone мобилните телефони почнаа поднесување тужби против компанијата-производител. Ваквите реакции доаѓаат откако Apple призна дека намерно ги забавува своите постари модели на телефони. Како што е познато, Apple излезе со соопштение во кое објасни дека намалувањето на процесирачката...

Скопје, (28.12.2017) Во Скопје Мериот Хотел од страна на 10-те финалисти на 365 challenge беа претставени придобивките од Office 365. Значењето на дигитализацијата беше потенцирано од страна на министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, директорот на Мајкрософт Македонија, Љупчо Георгиев...

Акцијата ,,Биди DELL (дел) од хуман проект” успешно ги обедини купувачите, партнерите и општествено – одговорните залагања на компанијата ИТД Дистрибуција во предновогодишната активност преку која од секој купен Dell лаптоп од моделите Inspiron, XPS, Alienware се издвојуваа средства за набавка на новогодишни...

  Strategy Analytics објави извештај од испитувањето на првите корисници на новиот iPhone X. Испитувањето е базирано на он-лајн прашалник кој го пополнувале корисници на веб-сајтови на лиценцирани дилери на производите на Apple. „Знаменосецот“ на Apple освоил неверојатни 4,64 од можни 5 ѕвезди. За ваквиот рејтинг...

Фото: CloudAcademy Спрегата помеѓу Amazon и Google која настана поради повлекувањето на популарниот сервис YouTube од Amazon-овиот уред Echo Show се чини дека кулминира. Како контра мерка на повлекувањето, Amazon се реши да поднесе две барања за лиценца врз имиња. Според имињата врз кои компанијата претендира, јасно е дека...

Компанијата од Купертино се огласи во врска со шпекулациите дека постарите модели на нивниот најпопуларен бренд iPhone, со текот на времето стануваат побавни поради ослабнувањето на батеријата. Од Apple потврдија дека ваквите наводи се точни. Многумина шпекулираа дека Apple намерно ги забавува своите...