Ја разгледувате ‘Други’ категоријата

Транспарентноста на компаниите  е најголемото очекување од корисниците во денешно време. Токму затоа со цел да покаже уште поголема отвореност и да ги приближи своите услуги до корисниците компанијата Инбох креираше иновативна веб страна http://www.inbox.com.mk/ , каде секој посетител преку виртуелна тура...

Веќе од 1-ви јануари , претплатниците на Оне.Вип и Македонски Телеком немаат пристап до каналите на Discovery со своите претставителни брендови како што се Discovery каналот, TLC , Investigation Discovery ( ID ). Понатаму , Eurosport 1 и Eurosport 2  исто така не се повеќе достапни на гледачите на Оне.Вип и Македонски Телеком. За жал,...

Фото: Getty Images Кинескиот 12 милионски град Шенжен комплетно ја електрифицираше целокупната флота автобуси за јавен превоз. Вкупно 16 359 автобуси кои оперираат во градот се заменети со електрични модели. Дополнително, речиси половина од такси возилата кои работат во градот се електрични. А, амбициозниот...

Скопје, (28.12.2017) Во Скопје Мериот Хотел од страна на 10-те финалисти на 365 challenge беа претставени придобивките од Office 365. Значењето на дигитализацијата беше потенцирано од страна на министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, директорот на Мајкрософт Македонија, Љупчо Георгиев...

Фото: Tesla По претставувањето на Tesla Semi и Roadster-от од втора генерација оваа есен, Елон Маск најавува уште еден комплетно електрифициран модел. Се работи за пикап верзија која ќе ја комплетира понудата на возила на Tesla. Првиот човек на компанијата се обврза дека ќе почне да работи на развој на овој проект,...

Фото: VolksWagen Германскиот гигант VolksWagen по скандалот со дизел моторите решава комплетно да се искупи пред јавноста. Плановите на компанијата кои се однесуваат на наредните неколку години се јасен показател на нивното преориентирање. Фото: VW Имено, до 2025-та VolksWagen планира да претстави дури 30 модели на...

(Скопје, 23.12.2017) Секој детаљ кој се применува во функционалноста на алатките на Microsoft како Sway, One Note Staff, One Note Classbook, One Drive, Skype in the Classroom, MS Team, MS Office professional, Office mix и Forms имаат за цел да ја зголемат продуктивноста на корисниците. Овие цели на Microsoft целосно се рефлектираат во нивната примена во образованието. Придобивките...

Во пресрет на празничните денови, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со потсетување до возачите за предвидените законски санкции за пијаните возачи и за  влијанието на алкохолот врз способноста за управување со моторно возило. Следејќи ги искуствата од минатите години...

Документите кога се чуваат во подруми и на полици можат да се изгубат, оштетат и секој да има пристап до нив, без ваше знаење. Практично решение за архивирање на вашите документи и нивна поголема достапност и безбедност овозможува иновацијата создадена од Македонски бизнисмен кој зад себе име богата...

Европскиот Суд на Правдата донесе одлука со која популарниот Uber е оквалификуван како транспортна компанија. Компанијата себеси се претставуваше како дигитален сервис наменет за луѓето да остварат контакт. Меѓутоа според практичната намена на контактот кој се врши преку оваа апликација, барем...

По повод 70 годишнината на Макпетрол АД и прославувањето на 70 години соработка со потрошувачите, компанијата креираше голема наградна игра која започна на 1 март, а заврши на 15 декември. Денеска во продажно-сервисниот салон на Хонда беа доделени наградите од зимското финално коло од јубилејната...

Фото: Thor Trucks Стартап компанијата Thor Trucks од Невада, која конструира електрични камиони, планира да се наметне како сериозна конкуренција на гигантот Tesla. Тие планираат да го промовираат својот модел на електричен камион пред промоцијата на Tesla Semi планирана за 2019-та година. Фото: Thor Trucks Она што е познато,...