Ја разгледувате ‘Агенции’ категоријата

Сообраќајните незгоди со тешки и  фатални последици за жал станаа составен дел од секој продолжен викенд.  Сообраќајните билтени на МВР покажуваат дека моментите наменети за одмор и славење многу често се претвораат во семејна трагедија која остава долги и фатални последици. Септември е период...

Иако вселенските мисии веќе не се ексклузивни на државната агенција, има неколку приватни кои функционираат одлично, тоа не значи дека NASA не останува во трката за „освојување“ на вселената. Тие имаа план да пратат човечка мисија на црвената планета, односно на Марс, до 2030тите години, каде што луѓето...

Денес во Скопје, во Клубот на пратеници, со почеток од 13 часот, се одржа прес конференција на Фондот за иновации и технолошки развој по повод резултатите од третиот јавен повик за доделување средства под инструментот за подршка кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва „старт-ап”...

Агенцијата Zenith, како дел од нивното Mobile Advertising Forecasts истражување, излезе со интересни бројки кои покажуваат како корисниците го користат интернетот. Иако воопшто не изненадува фактот што голем дел од интернет сообраќајот доаѓа од мобилните уреди, сепак, предвидувањето за годините што следат покажува...

Веќе сите знаеме за Интернетот, тоа чудо од поврзување на човековата цивилизација кое овозможи еден куп промени во начинот на живеење. Денес е суперлесно на Интернет да дознаеш како да спржиш јајца, да насадиш ореви или да решаваш втор извод. Впрочем, за можностите за едукација на Интернет ќе пишувам...

Во една добра вест од светот на науката и технологијата, Националната аеронаутска и вселенска агенција на САД, попозната просто како NASA, одлучи да ги направи јавно достапни сите свои истражувања. Тие лансираат нова Интернет страница наречена PubSpace преку која сите истражувања кои се барем една година...

Агенцијата за заштита на околината (АЗО; Environmental protection agency, EPA) на САД конечно се огласи околу штетноста на издувните гасови од авионите, конкретно од големите патнички авиони. Според нив, издувните гасови го загрозуваат здравјето на луѓето и придонесуваат кон промена на климата. Одлуката касни само...

Иако главната цел на SpaceX е да го усоврши слетувањето на брод, односно платформа во океан, слетувањата и на земја не се воопшто неважни за развојот на ова технологија. Денеска SpaceX го направи своето петто успешно вертикално слетување, односно второ извршено на земја. Ракетата е веќе познатата, Falcon...

Можеби најпознатиот за повеќето луѓе вселенски телескоп, Хабл, доби продолжување на периодот во којшто ќе функционира за дополнителни 5 години. НАСА го продолжи договорот за научни истражување на телескопот, што значи дека тој ќе функционира до 30-ти јуни 2021 година. Шансите дека и по таа година ќе...

При крајот на минатата година, SpaceX го направи своето прво успешно вертикално слетување на ракета, по успешната мисија носејќи товар во орбитата на Земјата. Ова беше важно достигнување за компанијата којашто претходно имаше два неуспешни обиди да изведе вертикално слетување, меѓутоа на платформа...

Едни од најинтересните случувања минатата година беа тие поврзани со првите успешни вертикални слетувања на ракетите на вселенските компании на Елон Маск и Џеф Безос. После неколку неуспешни обиди на SpaceX на Елон Маск, првото успешно слетување сепак беше постигнато од страна на Blue Origin на Џеф Безос...

Неколку пати имаме покривано вести за руската вселенска програма. Иако со доста амбициозни планови, често не беа остварувани или беа одложувани поради некои системски проблеми кои постојат во Роскосмос, руската агенција за вселенска програма. Широката корупција и финансиските скандали предизвикаа...