Ја разгледувате ‘КОМПАНИИ’ категоријата

Фото: GM Американскиот гигант General Motors планира веќе наредната година да претстави автомобил со автономно управување, без волан и педали. Се работи за модел на популарниот Chevy Bolt преименуван во Cruise AV. Од компанијата автомобилот го претставуваат како првото возило со комплетно автономно управување...

Еден од најбогатите луѓе во светот и еден од најбрилијантните умови на денешницата, Бил Гејтс е oсобено строг родител. Во бројни интервјуа тој има потенцирано дека без оглед на неговото богатство и репутација, тој е родител со високи критериуми и очекувања од своите деца. Една од највпечатливите...

Транспарентноста на компаниите  е најголемото очекување од корисниците во денешно време. Токму затоа со цел да покаже уште поголема отвореност и да ги приближи своите услуги до корисниците компанијата Инбох креираше иновативна веб страна http://www.inbox.com.mk/ , каде секој посетител преку виртуелна тура...

Фото: TheNextWeb Политиката на една од најпопуларните социјални мрежи, Twitter, овозможува максимална слобода на говор на избраните политички претставници. Ова секако се аплицира и за претседателот на САД, Доналд Трамп, кој е особено популарен на оваа мрежа. Доналд Трамп има обичај да споделува особено скандалозни...

Инвестиција од 14 милијарди долари за истражување и развој во 2017 година, за поддршка на IoT иновациите; Апликацијата SmartThings ќе биде пуштена за употреба оваа пролет; Сите Самсунг вмрежени уреди ќе бидат збогатени со интелигенција до 2020 Лас Вегас, САД- 9. Јануари, 2018 – Компанијата Самсунг Електроникс...

  Сопственикот на Facebook даде интересно новогодишно ветување: да ја „поправи“ најпопуларната социјална мрежа и да го направи светот подобро место. Не е прв пат Зукерберг да понесе одговорност за работите кои се случуваат во светот. Дека тој и практично е „виновен“ покажува фактот дека во негова...

Лас Вегас, Невада – 5. јануари, 2018 – Компаниите “20th Century Fox“, “Panasonic Corporation“ и “Samsung Electronics“ денес најавија ажурирање на нивната заедничка сертификација и лого програма за слободната за користење, без надоместок, динамична платформа за метаподатоци за Високо Динамички Опсег (High Dynamic Range – HDR), нарачена...

Веќе од 1-ви јануари , претплатниците на Оне.Вип и Македонски Телеком немаат пристап до каналите на Discovery со своите претставителни брендови како што се Discovery каналот, TLC , Investigation Discovery ( ID ). Понатаму , Eurosport 1 и Eurosport 2  исто така не се повеќе достапни на гледачите на Оне.Вип и Македонски Телеком. За жал,...

  Компанијата LG претходниот период претстави некои навистина квалитетни мобилни уреди. Меѓутоа силната конкуренција како да не им дозволува да остават значителен впечаток на глобалниот пазар. За да ја подобрат својата репутација, тие за 2018-та планираат ребрендирање на нивната G серија. Она по што...

Фото: MIT Technology Review Една од најголемите технолошки компании IBM состави листа од 5 значајни иновации од кои се очекува да го променат светот во наредните 5 години. Стеснетата селекција од само 5 иновации е плод на повеќе од 3.000 истражувања направени во 12 лаборатории. Очекувано, на списокот се наоѓаат...

Логан Пол (Logan Paul) се вивна кон славата во времето на Vine (апликацијата за снимање кратки видеа од 7 секунди). Во тоа време тој имаше милиони следбеници на таа платформа кои уживаа во неговите глупости (на моменти смешни). Оттогаш, тој стана мега-популарен и на другите социјални медиуми како Фејсбук,...

  Веќе извесно време трае сагата во која се вовлече Apple. Компанијата од Купертино ја тресе првиот крупен скандал, речиси од своето основање. Како што е познато, тие прзнаа дека нивните мобилни уреди од марката iPhone ја намалуваат својата процесирачка моќ со текот на времето, бидејќи нивната батерија...