ИНТЕРЕСНО

Boring Company

Boring Company на Елон Маск почна да продава пламенофрлач

The Boring Company која е во сопственост на магнатот Елон Маск и во минатото беше препознатлива по дејноста копање тунели, претстави малку поинаков производ....

Електричниот камион на Tesla виден на комерцијален пат

На YouTube се појави кратко видео на кое може да се забележи прототипот на влекачот наречен Tesla Semi. Еден од најамбициозните проекти на оваа...
Haceker Rank

Hacker Rank: Децата од 80тите почнувале со програмирање многу порано од денес

Компанијата Hacker Rank го објави годинешниот извештај кој се однесува на трендови и статистики од областа на програмирањето. Артиклот е пишуван врз основа на...
Swyft

Вендинг машините се враќаат во попаметна верзија

Автоматите за кафе или цигари се составен дел од речиси секое прометно место. Уште пред децении тие ги заменија коиосците и трафиките, а денес...

Децата на Бил Гејтс имаат строго контролиран пристап до технологија

Еден од најбогатите луѓе во светот и еден од најбрилијантните умови на денешницата, Бил Гејтс е oсобено строг родител. Во бројни интервјуа тој има...
Volocopter

Volocopter за 5 години ќе биде првиот летачки такси

  Ако во автоиндустријата последните години се актуелизира развојот на технологијата за автономно управување, зошто истото да не важи и за леталата? Германскиот производител на...

Во Кина украдено парче од првиот фотоволтаичен автопат

Автопат кој е воедно и соларен панел е една од најгенијалните идеи во последно време. Со реализација, предничат Кинезите. Тие на 28-ми декември минатата...
IBM

IBM предвидува 5 иновации кои ќе го променат светот

Една од најголемите технолошки компании IBM состави листа од 5 значајни иновации од кои се очекува да го променат светот во наредните 5 години....

Роботи ги бранат од бездомници тротоарите во Сан Франциско

Во Америка роботите се повеќе се користат за одржување на редот и мирот. Автономни роботи способни да забележат натрапник се користат за обезбедување на...
станица

Русија ќе прави хотел на Меѓународната вселенска станица

Вселената се чини како особено поволно место за инвестирање и развој на бизниси од различен тип. Американската компанија Virgin беше првата која најави дека...
NASA

NASA ќе започне освојување на соѕвездието Алфа Кентаури до 2069

Освојувањето на вселената човештвото го започна пред повеќе од половина век. Годините на трката за освојување на непознатото помеѓу САД и тогашниот Советски Сојуз...

Ново видео покажува дека ни треба пат со осум автомобилски ленти, за да се...

Еден од најефикасните типови на транспорти, кој е особено развиен во поголемите метрополи (за жал не и во Скопје) е возот. Причината за ова...