fbpx

ИНСТИТУЦИИ

Конгресот на САД ги објави сите реклами за кои се тврди дека се нарачани...

Претседателските избори во САД во 2016 година, на кои победи Доналд Трамп, се едни од најконтроверзните избори, барем тие кои ги памти нашата генерација....

Статистика и совети за поголема безбедност на пешаците во сообраќајот

Црната статистика за 2017 година покажува дека 34 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, од кои, дури 17 се на возраст над 65...

Пребарајте ги сите слики и видеа од NASA на нивната нова страната наменета специјално...

За правите љубители на астрономијата, базата на податоци која ја има NASA сигурно е една од поинтересните работи кои може да се разгледуваат и...

Telegram блокиран во Русија со судска одлука по барање на Roskomnadzor

Telegram е една од најпознатите апликации за тајни разговори, односно шифрирани разговори достапна за повеќето популарни платформи. Иако не ја надминува популарноста на Signal,...

РСБСП: Возете внимателно за време на велигденските празници

Велигденските празници и продолжениот викенд се на прагот. Тие претставуваат добра можност да се отпатува на некоја блиска туристичка дестинација, на планина, на езеро,...

Нова кампања на РСБСП – „Разбуди ги позитивните навики во сообраќајот“

Пролетта е годишно време на будење, позитивно расположение и промени, а Разбуди ги позитивните навики во сообраќајот е слоган под кој Републичкиот совет за...

Фејсбук, Гугл, внимавајте: Доаѓа новиот закон за приватност

Можеби сте забележале промена во пристапот на некои од веб страниците кои ги посетувате во последниот период. Промени кои се однесуваат на заштитата на...

РСБСП: Европски извештај – кога, како, зошто?

„Европскиот извештај - Извештај за сообраќајна незгода“ е образец изготвен од Националното биро за осигурување на Република Македонија. Истиот се добива бесплатно од друштвото...

NASA предизвик за испраќање слики од облаците за нивно подобро проучување

NASA како дел од GLOBE програмата претстави предизвик со кој од луѓето, се разбира тие што се заинтересирани, бара да го сликаат небото и...

Полицијата ја објави снимката од сообраќајката во која Uber возилото прегази пешак

Uber е во активен развој на систем за автономно управување на возилата, нешто што сигурно ќе биде иднината на јавниот превоз, исто како што...

Во САД се заговара закон кој ќе обврзува заменливи батерии и лесно поправливи уреди

Последните години низа различни здруженија на потрошувачи ширум САД лобираат за донесување закон за „правото на поправка“. Ваквиот закон се однесува на електрониката од...