fbpx

ИНСТИТУЦИИ

Кампањата „БЕЗ ИЗГОВОРИ“ со активности во осум градови низ Македонија

Најновата едукативна кампања на РСБСП „БЕЗ ИЗГОВОРИ“ која посочува на најчестите изговори што учесниците во сообраќајот ги користат за да го оправдаат непочитувањето на...

Без изговори! Користи зимска опрема за безбедно учество во сообраќајот во зима

Сообраќајните незгоди и трагедиите што секојдневно, во голем број, се случуваат на патиштата ширум земјава, како да не се доволни за да се разбуди...

Вештачката интелигенција и останатите нови технологии се најголемата закана за САД според разузнувачките агенции

Слободно може да се каже дека војувањето не е воопшто тоа што било до пред само 30-50 години. Напредокот на технологијата кој се повеќе...

НЕ – за мобилен телефон зад воланот! Без изговори, без оправдувања

Мобилните телефони станаа секојдневна потреба, без која многумина не можат да го замислат своето постоење. Во многу нешта, користењето мобилен телефон ја олеснува комуникацијата,...

РСБСП корисни совети за зимско патување

По долгата и топла есен, метеоролозите за наредниот период најавуваат пад на температурите, постудено време, снег на повисоките места и „конечно“ вистински почеток на...

Пешаците се активни учесници во сообраќајот кои мора да ги почитуваат сообраќајните правила –...

Дали знаете која е најголемата и најактивната група учесници во сообраќајот? Доколку не го знаете одговорот, тој е - пешаците. Во рамките на секојдневните...

CIMON е првиот AI асистент испратен на Меѓународната Вселенска Станица

Европската Вселенска Агенција (European Space Agency – ESA) во соработка со Airbus и IBM Watson, го испрати во вселената првиот AI асистент наменет да...

РСБСП: Има ли крај на сообраќајниот метеж во градот? Како можеме сами да си...

Сообраќајниот метеж стана редовна слика на улиците и патиштата во Македонија. Во лето, во зима, за празници, за делници. Секој ден, преку цела година,...

Без изговори! Сигурносниот појас спасува живот

„Не ставам појас затоа што ме стега - не можам да возам“, „Кога возам на кратка релација, не ставам појас – не се исплати“,...

NASA ќе прави безбедноста прверка на SpaceX и Boeing по видеото од Маск како...

Американската вселенска агенција, NASA, наредила да се изврши безбедноста проверка на двете компании кои работат на летала кои од идната година треба да почнат да...

Пивара Скопје и Министерството за здравство го отворија првото Роса школо за родителство во...

Во рамките на партнерскиот проект на Пивара Скопје и Министерството за здравство, денес официјално беше отворено првото Роса школо за родителство во Поликлиниката „Јане...

Без изговори! Правилата во сообраќајот важат и за мотоциклистите

Иако според могумина веќе е крај на сезоната за мотоциклисти, сепак РСБСП во рамките на кампањата „Без изговори“ посебно внимание посветува на мотоциклистите како...