fbpx

ИНСТИТУЦИИ

Почитувањето на сообраќајните правила и прописи, гаранција за безбеден сообраќај

Сите ние секојдневно сме учесници во сообраќајот и секојдневно сме сведоци на голем број негативни примери на непрописно и опасно учество во сообраќајот, непочитување...

РСБСП со апел: Брзото возење носи смрт на патиштата! Возете смирено и...

Брзината е критичен и клучен фактор во сите сообраќајни незгоди и може да се каже дека токму од брзината зависи дали ќе...

РСБСП со апел до возачите за 2 август: Безбедноста на прво место! Празникот...

02 Август-Илинден, е еден од најголемите национални и верски празници кој сите граѓани го чествуваат и одбележуваат. Како најголем државен празник, 02...

РСБСП со апел: Останете будни, концентрирани и внимателни секогаш кога сте зад воланот

Летото е период на одмори и патувања. Статистичките поддатоци покажуваат дека во летниот период интензитетот на сообраќајот расте повеќекратно, а со тоа...

Франција ќе почне да ги оданочува странските ИТ компании од кои најмногу засегнати ќе...

Во текот на вчерашниот ден, францускиот сенат официјално го донесе новиот закон врз основа на кој ќе почнат да се оданочуваат ИТ компаниите кои...

Апелационен суд во САД одлучи дека Доналд Трамп не може да ги блокира своите...

Американскиот претседател Доналд Трамп е една од најпознатите личности на Twitter кој оваа друштвена мрежа активно ја користи. Тој преку својот профил ги искажува своите...

Патарините на Коридор 10 добиваат електронска наплата

Како што беше најавено, патарините во Македонија ќе почнат да се префрлаат на нов систем за наплата којшто ќе овозможи многу побрз и поголем...

Сметките на друштвените мрежи стануваат дел од апликацијата за американска виза

Аплицирањето за американска виза е процес кој подразбира пополнување на апликација со повеќе видови на информации, меѓу кои и место на работа, месечни примања,...

САД им издаде привремена дозвола на Huawei со што ќе се овозможи да продолжи...

Сигурно нема некој којшто не се заинтересира за вчерашната одлука на Google и уште неколку американски компании да ја прекинат соработката со...

Отворен е повикот за стартап бизниси на Сеавус Акцелераторот

Денес и официјално е отворен повикот на Сеавус Акцелераторот, проект помогнат од страна на Фондот за иновации и технолошки развој со кој се повикуваат...

Путин го потпиша законот којшто ќе овозможи независност на Русија од светската интернет мрежа

Пред некој месец пишувавме за исклучување од светската интернет мрежа кое се планира во Русија како тест за предлог закон чија цел...

ЕУ ќе ја создаде една од најголемите дата бази на информации за луѓето

Европската Унија, која сака себеси да се гледа како заштитник на приватноста на луѓето, носејќи притоа низа на закони кои предизвикаа доста внимание, сега...