fbpx

ИГРИ

Компанијата Singular со номинација за најиновативен софтвер во iGaming индустријата

Во моментов, iGaming е една од најдинамичните индустрии на глобално ниво. Да се биде конкурентен играч на ова поле потребно е постојано да се...
Harry Potter Wizards Unite, AR, VR, Pokemon GO

Што ќе значи Harry Potter: Wizards Unite за AR и VR светот?

Компанијата позади Pokémon GO, Niantic, неодамна најави дека работи на нова игра -   Harry Potter: Wizards Unite. Играта се планира да биде пуштена годинава....
Nintendo

Nintendo го носи Mario Kart во мобилна верзија

Компанијата Nintendo реши да ја овозможи популарната игра Mario Kart и за корисниците на паметни телефони. Играта која во својата мобилна верзија ќе се...
Crash

Crash Bandicoot се враќа со ново продолжение во 2019

Една од најлегендарните игри кои вечно ќе останат во сеќавањето на децата од ’90тите Crash Badnicoot се враќа на сцената. Играта која одбележа многу...
ninja

Smartportal претставува: Ninja vs. Monsters

Smartportal Ви ја претставува Ninja vs. Monster, Sci Fi мобилна игра наменета за Android и iOS. Играта е првенец на компанијата Aleks Developments од Куманово....

Commodore 64 добива мини верзија на која ќе може да се играат сите ретро...

2017 е дефинитивно година во која компаниите чии конзоли беа популарни во 80-тите и 90-тите ги лансираат повторно со „мини“ дизајн, кој вклучува и...

Конзолата на Atari ќе чини од 250 до 300 долари, а ќе има AMD...

Веќе и не е тајна дека најголемиот играч во светот на играчките конзоли во 80-тите години од минатиот век, Atari, планира да се врати...

„Sea Hero Quest“ – првата мобилна игра во светот за борба против деменцијата сега...

Дојче Телеком ја претстави првата игра во виртуелна реалност (VR) со која секој може да помогне во борбата против деменцијата. Оваа верзија на играта...

12 години подоцна: Age of Empires IV

12 години по промоцијата на играта која ги постави стандардите во рамки на real time strategy жанрот, Age of Empires III, Microsoft ветува враќање...

Microsoft ги усовршува постоечките игри за подобра компатибилност на Xbox One X

Главната предност на играчките конзоли пред традиционалните компјутери е фактот дека сите игри речиси совршено функционираат на нив. Ваквата ситуација е логична бидејќи тоа...

Atari ги откри првите фотографии од својата нова (ретро) конзола

Во осумдесеттите години од минатиот век, едно име било пред останатите кога биле играчките конзоли во прашање - Atari. Сепак, оваа компанија не успеа...

Nintendo ја релансира и ретро Super SNES Classic конзолата

По фантастичниот успех на релансираната Nintendo NES Classic конзола, која и самиот пробав и не успеав да ја купам од интернет поради големата заинтересираност,...