fbpx

ИГРИ

QLED треба да биде вашиот избор за телевизорот кој би го користеле за играње...

Во последната статија од серијалот за QLED технологијата, ќе ја истакнеме предноста на телевизорите кои работат на оваа технологија кога вашата главна цел е...

Fortnite достапна за сите Android корисници

Fotrnite е една од повеќе популарните игри за која доста се чекаше да стане достапна на Android платформата. Пред некое време може да се...

Microsoft го претстсави Project xCloud – сервис за стриминг на видео игри од било...

За време на вчерашната презентација во рамките на E3 настанот, Microsoft најави нов проект на којшто работат веќе одреден период, а истиот е наречен...

Sony ја претстави PlayStation Classic – ретро конзола која ќе стане достапна од овој...

По „стапките“ на Nintendo, Sony денес ја претстави нивната ретро играчка конзола, направена според првата PlayStation конзола, соодветно наречена PlayStation Classic. Оваа конзола на...

Microsoft петентира систем против играчи на Xbox кои мамат базиран на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција веќе е на доволно високо ниво на развој да почнува да се користи во скоро сите области на работа кои можеме да...

Logic Booster – Brain Games е нова игра креирана од македонски програмери

Во ова прво издание Logic Booster – Brain Games ви нуди 50 предизвици. Предизвиците се состојат од решавање на сложувалки, игри за меморија, математички...

Steam престанува со работа на Windows XP и Vista од 1-ви јануари 2019

Steam е еден од најмногу користените начини на купување и играње на игри на десктоп во светот. Не сум сигурен колку корисници брои овој...

Microsoft го најави развојот на наредната генерација од Xbox конзолата

На познатиот гејминг настан E3, односно Electronic Entertainment Expo 2018, Microsoft, поточно Фил Спенсер, најави дека од компанијата веќе работат на развојот на наредната...
зависност, експерти, гејминг, социјални мрежи, психолошки трикови

Друштвените мрежи и гејминг компаниите да ги штитат децата од зависност

Ако сте играле игри или секојдневно користите друштвени мрежи, тогаш и самите на своја рака го имате проживеано нивниот ефект: брзо станувате зависни, затоа...

ROG Phone од Asus е Android смартфон направен за гејминг со 8 GB RAM...

Тајванската компанија Asus која им е позната на повеќето во светот, оваа недела претстави Android смартфон под нивниот ROG – Republic of Gamers бренд....
esports,игри, twitch, иднина

Иднината на онлајн забавата: Што ќе ни привлекува најмногу внимание?

Во ера на рапиден раст на ИТ и експонецијално зголемување на бројот на луѓе кои се онлајн, една од најголемите битки е да се...

За сите гејмери: Fortnite ќе дојде и на Android ова лето

Изминативе месеци колегите на факултет постојано зборуваат за игрици, а како најзастапена се појави Fortnite. Видов, не видов, се најдов во тесно, оти не...