fbpx

ИГРИ

Sony продаде рекордни 2,1 милион PlayStation 4 конзоли за две недели

После рекордниот старт на продажбата на новата конзола на 15-ти Ноември, кога беа продадени 1 милион конзоли, денес од Sony излегоа со соопштение во...

Прирачник за командите во Xbox One

Се работи за брз и лесен пристап до Xbox One апликациите преку гласовни команди и гестикулации со рацете. Прирачникот не е достапен од прв...

Xbox One направи продажба повеќе од 1 милион во првите 24 часа

Microsoft денес објави вест дека Xbox за прв пат во нивната историја успеа да биде продаден во  повеќе од еден милион единици во 13...

Споредба: Xbox One vs PlayStation 4

Двете најпознати играчки конзоли, најавени и долго очекувани се официјално излезени. Ако сакате да добиете одговор на прашањето која конзола е подобра, одговорот е...

Xbox One пуштен во продажба

Во кутијата ви се наоѓа конзолата : еден контролер, слушалки, Kinect 2 камера, кабел за струја со надворешен адаптер (или популарно наречен цигла) и...

Започна продажбата на Sony PlayStation 4

Sony ја претстави следната верзија од својата играчка конзола PlayStation во Февруари оваа година и ја најави датата на официјалното излегување во продажба за...

Microsoft ја демонстрира „Snap“ функцијата на Xbox One

Snap функцијата е позната на корисниците на Windows 8 и истата овозможува да користите 2 (во Windows 8.1 сега е можно користење на повеќе...

Nintendo 2DS – конзола за помладите генерации

2DS е најновиот член во фамилијата на рачни конзоли на Nintendo. Во својата функционалност 2DS е практично идентичен со веќе три години стариот 3DS,...

NVIDIA SHIELD – најмоќната рачна конзола

NVIDIA SHIELD е моментално најмоќниот мобилен уред наменет за игри. Доаѓа со NVIDIA Tegra 4 процесор кој работи на фреквенција од 1.9GHz, придружен од...

Valve најави PC конзоли базирани на Linux

Веќе извесно време беше познато дека Valve работи на PC конзола базирана на Linux, а изминатава недела и официјално го потврди тоа. За разлика...

Претставување на Xbox One

На 21-ви Мај 2013, Microsoft ја најави својата нова конзола или како што самите преферираат да ја нарекуваат “all-in-one entertainment system”, Xbox One. Конзолата...

Претставување на PlayStation 4

Неодамна Sony ја претстави својата најнова конзола PlayStation 4. Конзолата ќе биде пуштена во продажба во средината на Ноември и најпрво ќе биде достапна...