ИГРИ

Microsoft петентира систем против играчи на Xbox кои мамат базиран на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција веќе е на доволно високо ниво на развој да почнува да се користи во скоро сите области на работа кои можеме да...

Logic Booster – Brain Games е нова игра креирана од македонски програмери

Во ова прво издание Logic Booster – Brain Games ви нуди 50 предизвици. Предизвиците се состојат од решавање на сложувалки, игри за меморија, математички...

Steam престанува со работа на Windows XP и Vista од 1-ви јануари 2019

Steam е еден од најмногу користените начини на купување и играње на игри на десктоп во светот. Не сум сигурен колку корисници брои овој...

Microsoft го најави развојот на наредната генерација од Xbox конзолата

На познатиот гејминг настан E3, односно Electronic Entertainment Expo 2018, Microsoft, поточно Фил Спенсер, најави дека од компанијата веќе работат на развојот на наредната...
зависност, експерти, гејминг, социјални мрежи, психолошки трикови

Друштвените мрежи и гејминг компаниите да ги штитат децата од зависност

Ако сте играле игри или секојдневно користите друштвени мрежи, тогаш и самите на своја рака го имате проживеано нивниот ефект: брзо станувате зависни, затоа...

ROG Phone од Asus е Android смартфон направен за гејминг со 8 GB RAM...

Тајванската компанија Asus која им е позната на повеќето во светот, оваа недела претстави Android смартфон под нивниот ROG – Republic of Gamers бренд....
esports,игри, twitch, иднина

Иднината на онлајн забавата: Што ќе ни привлекува најмногу внимание?

Во ера на рапиден раст на ИТ и експонецијално зголемување на бројот на луѓе кои се онлајн, една од најголемите битки е да се...

За сите гејмери: Fortnite ќе дојде и на Android ова лето

Изминативе месеци колегите на факултет постојано зборуваат за игрици, а како најзастапена се појави Fortnite. Видов, не видов, се најдов во тесно, оти не...

Компанијата Singular со номинација за најиновативен софтвер во iGaming индустријата

Во моментов, iGaming е една од најдинамичните индустрии на глобално ниво. Да се биде конкурентен играч на ова поле потребно е постојано да се...
Harry Potter Wizards Unite, AR, VR, Pokemon GO

Што ќе значи Harry Potter: Wizards Unite за AR и VR светот?

Компанијата позади Pokémon GO, Niantic, неодамна најави дека работи на нова игра -   Harry Potter: Wizards Unite. Играта се планира да биде пуштена годинава....
Nintendo

Nintendo го носи Mario Kart во мобилна верзија

Компанијата Nintendo реши да ја овозможи популарната игра Mario Kart и за корисниците на паметни телефони. Играта која во својата мобилна верзија ќе се...
Crash

Crash Bandicoot се враќа со ново продолжение во 2019

Една од најлегендарните игри кои вечно ќе останат во сеќавањето на децата од ’90тите Crash Badnicoot се враќа на сцената. Играта која одбележа многу...