Ја разгледувате ‘Паметни часовници’ категоријата

Паметните часовници не успеаја да ја добијат очекуваната популарност. Тие се продаваат во милионски количини, меѓутоа далеку од тоа што се очекуваше кога почнаа да се продаваат првите модели. Главната причина најверојатно е батеријата. Како корисници веќе имаме по неколку уреди кои треба да ги...

Тоа што паметните часовници ги носиме цело време на нашите раце, отвора нови можности за нивна употреба, како на пример за рано откривање на некои нерегуларности во нашиот организам. Така, преку постојано следење на отчукувањата на срцето, Apple Watch сега може да открие и нерегуларности, кои би можеле...

Паметните часовници дефинитивно не станаа популарни како што се очекуваше и многу производители дури и престанаа да развиваат нови модели. Сепак, тоа не значи дека тие не можат да најдат примена во секојдневниот живот. Напротив, ваквиот тип на уреди може да се користат за рано откривање на најразлични...

Мерењето на крвен притисок е прилично едноставна работа и денес на пазарот има најразлични типови на апарати кои можат да го направат тоа. Сепак, има многу луѓе кои супер често го мерат притисокот (како на пример при секоја болка во главата) и за нив, нели би било најдобро да има уред кој без прекин...

Паметните часовници се уреди кои дефинитивно не ја доживеаја очекуваната популарност, пред сѐ поради тоа што не нудат ништо вистински ново, а и имаат прилично кратко траење на батеријата – луѓето се дефинитивно навикнати да не ги полнат своите часовници со месеци или дури и години. Сепак, не е...

Apple веќе неколку години немаше импресионирано со некој нов производ – се чини дека сите уреди кои ги претставија беа само подобрување на претходниците, без некоја поголема иновација или нови функционалности. iPhone X целосно го промени ова – цел интернет сѐ уште зборува за овој смартфон, но јас...

Доколку сакате да бидете како протагонистите од најдобрите научно – фантастични филмови и да зборувате на вашиот часовник, наместо на голем паметен телефон, во моментов имате само неколку паметни часовници на избор (од кои поголемиот дел се евтини, кинески копии на оригиналите). Сепак, отсега...

Оние кои почесто се занимаваат со фитнес активности и нивно мерење, многу добро им е познато името на компанијата Fitbit, која стои зад едни од најдобрите фитнес тракери кои можат да се носат околу раката. Сепак, и покрај тоа што се познати по такви уреди, досега тие немаа вистински паметен часовник...

Берлин / Скопје, 30. Август, 2017 – Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес ги претстави трите нови уреди во своето портфолио на водечки уреди за носење: Gear Sport, стилски и елегантен, водоотпорен паметен часовник со фокус на фитнес; Gear Fit2 Pro, надградена GPS спортска алка со паметни функции и Gear IconX,  втора...

Како што и претходно очекувавме, новите iPhone модели ќе бидат претставени на специјален настан на 12 септември во Купертино. Ова се’ уште не е официјално потврдено од Apple, но веќе го јавуваат многу различни сигурни извори и скоро со сигурност можеме да кажеме дека тоа ќе биде датумот кога ќе го видиме...

Иако паметните часовници како уреди не ја добија популарноста која се очекуваше да ја добијат, Samsung е супер агресивен со нив. Тие сега лансираат нови два модели – Gear Sport и новиот Gear Fit2 Pro. И двата модели имаат слични карактеристики и можности, но имаат целосно различен дизајн – првиот изгледа...

Samsung Gear S серијата се веројатно најдобрите паметни часовници на пазарот, пред се поради нивниот флуиден интерфејс и одлична изработка. Сепак, полнењето на еден таков часовник може да претставува проблем, бидејќи мора да го ставите во посебна лулка која го прави тоа. Од наредната генерација на паметниот...