Ја разгледувате ‘Мобилни и таблети’ категоријата

Веројатно веќе и не е тајна дека Surface тимот на Microsoft работи на нов тип на преносен уред со кодно име Surface Andromeda, кој според нов патент на Microsoft скоро сигурно ќе има „двоен дисплеј“, кој ќе може да се поврзе на едната страна, веројатно со многу мала рамка меѓу двата екрани, но и камера која веројатно ќе...

Цените на смартфоните продолжуваат да растат со забрзано темпо. Во играта на луксузни смартфони влегува и LG, кој лансира „подобрена“ верзија на нивниот V30 знаменосец изработена од керамика, што е една од главните причини за енормно високата цена од 1.800 долари во Јужна Кореја, каде веројатно овој...

Huawei продолжува да ја збогатува понудата на смартфони во високата класа – по сериите P, Mate и Honor, тие ја освежуваат и серијата на телефони Nova и дефинитивно го изградуваат најбогатото портфолио на смартфони со високи спецификации. Nova 2s е нивниот најнов паметен телефон со моќниот Kirin 960 процесор, кој...

Кинескиот прозводител Xiaomi, кој е втор од таа земја по продадени уреди годинава, претстави два нови смартфони од Redmi серијата, кои се наменети за помладите купувачи кои сакаат уред со висок стил и привлечен дизајн, солидни спецификации и многу ниска цена, како и сите други смартфони на брендот. Redmi...

Досега, сите протечени информации за Galaxy S9 алудираа на тоа дека Samsung ќе го претстави својот нов знаменосец во некаква форма на CES во Лас Вегас во јануари, но секој кој барем малку повеќе ги следи работите на смартфон сцената, знае дека тоа е невозможно, од едноставна причина што деловите за телефонот,...

Qualcomm го претстави новиот чип знаменосец со ARM архитектура, Snapdragon 845, кој е наследник на супер успешната 835-ка и кој идната година ќе се вградува во цела плејада на смартфони од високата класа, но и на Windows лаптопи. Чипот донесува низа подобрувања, од кои најважни се оние кои ќе отворат нови можности...

Минатата година, Microsoft ни ја соопшти веројатно најважната вест откако беше лансиран Windows 10, а тоа е дека ќе работи на ARM процесори и за разлика од минатите обиди, тоа ќе биде целосна верзија на оперативниот систем, на која ќе може да се инсталираат сите класични апликации и програми. Сега тие ги претставија...

Galaxy Note 8 е апсолутно еден од најимпресивните смартфони во моментов, со високи перформанси, исклучителен дисплеј и одлична камера. Тој може да се пофали и со одличен софтвер, кој сега ќе биде засилен со уште една можност – VPN сервис, кој ќе им овозможи на корисниците да сурфаат и да ги користат своите...

„Android кочи и многу крашнуваат апликациите“ – сигурно ова го имате слушнато и повеќе од доволно пати, особено од iPhone корисници. Да, ова беше точно пред повеќе од 5 години, но денес секој подобар Android смартфон нуди и солидни перформанси. Сепак, најевтините смартфони со послаби процесори сѐ уште страдаат...

Уште од лансирањето на првиот iPhone, односно смартфон со голем дисплеј на допир, производителите продолжија да ја зголемуваат дијагоналата на екраните – денес нормален смартфон има големина од 5 инчи, нешто што само пред 6-7 години се сметаше за таблет/смартфон. Всушност, категоријата таблет/смартфон...

Еден од главните новитети кај Samsung Galaxy S8 беше што тој може да се користи и како десктоп компјутер. Поточно, со купување на дополнителната Samsung DeX лулка, S8-ката може да се поврзе со поголем монитор, маус и тастатура и да се користи за посериозна работа. Сепак, оваа функционалност не помина најдобро кај...

Веројатно најпопуларната серија на Xiaomi смартфони кај нас е Redmi, од едноставна причина што нуди одличен дизајн, високи перформанси и квалитетна изработка, по многу ниски цени, кои се неретко и двојно пониски од еквивалентната конкуренција. Затоа, кога тие претставуваат нов Redmi модел, тој не смее да...