Ја разгледувате ‘Играчки конзоли’ категоријата

Можноста да играте игри на вашата конзола само со гестови со вашите раце и нозе е импресивна работа, но само на хартија. Имено, Microsoft веќе уште во 2010 година го претстави Kinect, кој им овозможуваше на корисниците подлабоко навлегување во игрите, преку играње со нивното тело. Сепак, и покрај импресивниот...

2017 е дефинитивно година во која компаниите чии конзоли беа популарни во 80-тите и 90-тите ги лансираат повторно со „мини“ дизајн, кој вклучува и голем број на популарни видео игри од тоа време. Nintendo секако го почна овој тренд, но него наскоро ќе му се придружи Commodore, односно компанијата Retro Games, кои спремаат...

Веќе и не е тајна дека најголемиот играч во светот на играчките конзоли во 80-тите години од минатиот век, Atari, планира да се врати на пазарот со нова конзола која ќе потсетува на Ataribox и која компанијата потврди дека ќе биде лансирана на Indiegogo наредната пролет за цена од 250-300 долари, што и не е премногу,...

Главната предност на играчките конзоли пред традиционалните компјутери е фактот дека сите игри речиси совршено функционираат на нив. Ваквата ситуација е логична бидејќи тоа е примарната намена на конзолите, а и самите игри се дизајнирани да одговараат на перформансите кои конзолите ги поседуваат. Меѓутоа,...

Во осумдесеттите години од минатиот век, едно име било пред останатите кога биле играчките конзоли во прашање – Atari. Сепак, оваа компанија не успеа долго да опстане, особено по офанзивата на јапонскиот Nintendo. Сепак, следбеници на нивите конзоли и натаму има, па затоа тие лансираат нова конзола после...

По фантастичниот успех на релансираната Nintendo NES Classic конзола, која и самиот пробав и не успеав да ја купам од интернет поради големата заинтересираност, Nintendo ја релансира и „поновата“ SNES Classic конзола, кај нас подобро позната како Super Nintendo (Entertainment System). Цената на конзолата ќе биде 80 долари, што е прилично...

Во 80-тите години, кога видео играчките конзоли почнаа да го освојуваат светот, имаше едно име кое буквално го имаше во секој дом (на западната хемисфера) Atari. Сепак, Atari веќе одамна пропадна и беше победен од Nintendo, но останаа неговите многубројни приврзаници. Сепак, после две децении Atari најавува враќање...

Xbox One X направи вистинска мешаница на претставувањето на E3 – Microsoft го најави како најмоќната конзола досега, способна за 4K гејминг при супер мазни 60 fps, што веќе подолго време беше сон на гејмерите кои преферираат да играат на големиот телевизор во својата дневна соба. Сепак и од Sony велат дека имаат...

Microsoft веќе подолго време го најавува Project Scorpio, помоќниот Xbox кој требаше да донесе 4K гејминг во дневната соба. Project Scorpio сега стана Xbox One X, помоќна верзија на нормалниот Xbox One S, која донесува графика и перформанси кои досега беа наменети исклучиво за PC гејмерите. И најдобро од се, цената на Xbox One X е прилично...

Наскоро, тронот кај играчките конзоли кога се во прашање чистите перформанси, повторно ќе биде на страната на Microsoft. Project Scorpio, долго најавуваната надградба за Xbox One ќе донесе 4K гејминг, кој ќе може да се мери со поновите десктоп графички картички и кој може да го врати Xbox на врвот по продажбата. Microsoft...

Во моментов, играчките конзоли како Xbox One S и PlayStation 4 Pro заостануваат во графичките перформанси споредено со гејмерските компјутери, особено по лансирањето на новите графички картички на Nvidia и ATI. Сепак, во јуни Microsoft ќе ја направи нивната конзола многу помоќна, претставувајќи го долго најавуваниот...

И покрај тоа што многумина се надеваа дека новата играчка конзола на Nintendo ќе им конкурира на Playstation 4 и Xbox One кога се во прашање перформансите и графиката, тоа не се случи. За оние кои подолго време го пратат Nintendo, ова беше и очекувано – нивните конзоли отсекогаш се фокусирале на иновации и гејмплеј,...