Ја разгледувате ‘Геџети’ категоријата

Досега веќе неколку пати имаме слушнато за облека која ќе може да го полни вашиот паметен телефон, но од помали компании и стартапи. Сега, на сцената влегува Samsung, кој патентираше ваков вид на облека, која е веројатно сонот на секој посериозен корисник на паметен телефон, на кој особено многу му значи...

Зависни сте од константно проверување на вашиот смартфон за нова нотификација, нова слика на Instagram или нов пост на Facebook? Ако мислите дека ова е добро, тогаш веројатно и не треба да продолжите да ја читате оваа статија, но ако мислите дека сте зависни од вашиот паметен уред и дека треба да промените...

Начинот на кој се изразуваме на електронските уреди не е променет веќе децении – скоро сите го правиме тоа преку QWERTY или сличен распоред на тастатура (зависно од земјата), која е или хардверска или пак виртуелна на уредите со дисплеј на допир. Сепак, нова компанија “Tap” развива нов начин на...

Американската Tesla не само што е најуспешниот производител на електрични автомобили, туку полека и станува силен бренд кој е препознат по високата технологија и особено иновативноста. Благодарение на тоа, тие скоро сигурно ќе продадат голема бројка од новата екстерна батерија, која чини премногу...

Кинескиот веб пребарувач Baidu сигурен сум дека не го користи скоро ниту еден македонец, но тој е повеќе поопуларен и од Google во Кина, земја која има 30% од популацијата во светот. Токму поради тоа, кога Baidu ќе лансира нови уреди, треба да се забележат, бидејќи се работи за геџети со висока технологија, која...

Земја, вода, ветер и оган се четирите основни елементи, а Лилу (Leeloo од The Fifth Element) е петтиот елемент, или барем така не научија филмовите. Нова кампања од Kickstarter ќе се обиде да ги донесе елементите од игрите во вашата соба преку уред наречен Vortx, кој има за задача уште подлабоко да ве внесе во уживањето...

Сигурно сте слушнале од многу луѓе дека приемот, односно досегот на вашиот Wi-Fi рутер во домот можете да го подобрите со алуминиумска фолија. Сега, тоа го докажаа истражувачи од Дартмут Универзитетот, кои направија 3D испринтана форма покриена со алуминиумска фолија, која може да помогне во зголемување...

До пред неколку години, нашите паметни уреди ги употребувавме само за мерење на активности на земја, односно трчање, планинарење итн. Со лансирањето на паметни часовници кои се отпорни на вода, корисниците можат да ги мерат и активностите под вода, што може да помогне во подобрување на нивните резултати,...

Виртуелната реалност можеби не го доживеа очекуваниот успех, но има константен раст и компаниите продолжуваат да вложуваат во развој на такви производи. Една од водечките компании тука е Facebook, која преку својот бренд Oculus лансира нов уред за гледање виртуелна реалност наречен Go, кој може да работи...

Океј, може насловот не е најточен, бидејќи новите Bluetooth слушалки на Google имаат кабел кој ги поврзува и кој стои позади вратот на корисникот, но тие и натаму се поврзуваат безжично со паметниот телефон. И лично, стојам на тоа дека ваквите слушалки се многу покорисни отколку целосно безжични слушалки...

Google можеби води во многу сегменти на паметни уреди, но кога се во прашање паметните звучници, дефинитивно засега само ги следи чекорите на Amazon и нивните звучници со Alexa. Одличен пример за ова е новиот Google Home Mini, паметен звучник со Google Assistant, кој неодоливо потсетува на Amazon Echo Dot, пред се поради неговите...

Кај нас Amazon можеби не е голем играч, особено поради тоа што нашите граѓани и не можат да се претплатат на повеќето негови сервиси, но во западните земји тие се и тоа како успешни – нивниот извршен директор на пример е рамо до рамо со Бил Гејтс како најбогат човек во светот. Еден од нивните најуспешни...