Ја разгледувате ‘Десктоп и лаптоп’ категоријата

Минатата година, Microsoft ни ја соопшти веројатно најважната вест откако беше лансиран Windows 10, а тоа е дека ќе работи на ARM процесори и за разлика од минатите обиди, тоа ќе биде целосна верзија на оперативниот систем, на која ќе може да се инсталираат сите класични апликации и програми. Сега тие ги претставија...

Чиповите со големина на транзисторите од 10 nm се присутни во скоро секој преносен уред денес, особено оние од високата класа, но компаниите веќе спомнуваат премин на процесори со големина на транзистори од 7 nm. Додека го чекаме тој скок, тие работат на подобрени верзии на актуелните чипови. Најголемиот...

Веќе неколку години се шпекулира дека десктоп и лаптоп компјутерите на Apple ќе почнат да се испорачуваат со истите процесори од смартфоните и таблетите, кои се базирани на “ARM” архитектурата, но Apple и натаму користи Intel процесори за своите Mac OS машини. Сепак, тоа не значи дека покрај нив тие не...

Насловот погоре и откако ќе го прочитате останува неверојатен и сензационален, бидејќи во умот на оние кои ги следат работите во компјутерскиот свет, Intel и AMD се најголемите конкуренти, нешто како Apple и Samsung, односно САД и Русија. Сепак, во очи на се посилната конкуренција од Nvidia, но и од производителите...

Последниве 7-8 години, односно од лансирањето на првите “Core i” серии на процесори на Intel за преносните компјутери, AMD немаше одговор со свој процесор. Едноставно, чиповите на Intel беа побрзи и трошеа помалку од драгоцениот капацитет на батеријата. Се досега – AMD ги лансира новите Ryzen процесори...

Денес скоро секој псоериозен корисник на десктоп или лаптоп компјутер премина на SSD диск – разликата која овие дискови ја нудат во поглед на брзината во однос на HDD е огромна и доволна за да ги живне и постарите машини. Сепак, Intel сега претстави нови SSD дискови, кои ќе направат скок во брзината во...

Уште откако излегоа првите информации за уреди кои имаат дисплеј кој ќе може да се превитка, Samsung и Microsoft се имињата кои се спомнуваат најчесто. Ова не е чудно – Samsung е предводник со малите OLED свитливи дисплеи, додека Microsoft е компанија која не се плаши да истражува нови полиња, што го покажа одлично...

Една од најголемите новости која ја слушнавме уште од лансирањето на Windows 10 како сервис и оперативен систем, е можноста тој и сите придружни x86 и x64 програми (оние кои ги симнувате и инсталирате од интернет) да работат на ARM чипови. Да потсетам, ARM чипови се оние кои се вградуваат во нашите паметни телефони...

Surface Book, лаптопот под одличниот и успешен Surface бренд, Microsoft за првпат го претстави пред две години. Слободно може да се каже дека овој лаптоп постави нови стандарди на пазарот. За разлика од Surface таблет компјутерите кои може да се користат и како лаптоп, Surface Book е лаптоп којшто може да се користи, до некаде...

Додека Windows фановите очекуваа Surface Phone смартфон, според најновите информации, не само што него нема да го дочекаат, туку може да се случи и целата популарна Surface линија да биде згасната од страна на Microsoft. Ова не е информација од Microsoft, што значи дека не треба да ја земете како официјална, туку е од Стив...

Настрана од MacBook лаптопите на Apple, последниве неколку години има цела плејада на Windows лаптопи, кои имаат дизајн кој корисниците сакаат да го покажат во јавноста. Всушност, најуспешниот Windows 10 ултрабук е Dell XP 13, кој многумина ќе се сложат дека е најубавиот лаптоп во светот, а тоа особено благодарение...

За многумина македонски купувачи на лаптопи, Chome OS оперативниот систем на Google не е воопшто ниту опција, но на западните пазари, а особено во САД, овој оперативен систем има се поголем успех. Голем дел од заслугата за ова ја носи Pixel серијата на лаптопи и таблети на Google, која сега е збогатена со нов Pixelbook...