Ја разгледувате ‘ХАРДВЕР’ категоријата

Фото: Upload VR Компанијата Amazon патентираше огледало кое ќе овозможи виртуелно пробување облека. Огледалото се потпира на технологијата која овозможува изменета реалност, односно популарната augmented reality. Патентот предвидува огледало опремено со камера која ги следи движењата на телото, како и екран...

Како што се ближи датата на претставување, која сега знаеме дека ќе биде некаде на крајот од идниот месец на MWC 2018, така може да очекуваме дека ќе зачестат и неофицијалните, односно таканаречени „протечени“ информации. Кутијата во која треба да биде спакуван Galaxy S9 е прикажана на слика, поточно нејзиниот...

Фото: Intel Компанијата Intel го претстави процесорот од 8-мата генерација со интегрирана AMD RX Vega M графичка картичка. Комбинацијата од најсовремениот процесор и графичка картичка ќе резултира со потенки и полесни лаптоп компјутери кои ќе понудат солидни перформанси. Intel го најави овој производ уште...

Фото: Peloton Peloton е компанија која произведува високотехнолошка фитнес опрема, а неодамна нејзината вредност беше проценета на 1,25 милијарди американски долари. Тие се прославија со својот „велосипед“ опремен со HD екран на допир преку кој корисникот може да следи тренинзи во живо од својот дом. Овој...

Фото: Getty Images Philips Hue на тековниот CES претставува апликација која ќе им овозможи на нивните LED сијалички кои ја менуваат својата боја да се синхронизираат со филмот, музиката или играта која ја играте. Philips Hue е ќерка компанија на познатата технолошка компанија Philips, формирана во 2012-та година. Тие се занимаваат...

Конечно го имаме официјалниот период кога Samsung ќе ја претстави новата генерација од својата Galaxy S линија. Потврдата доаѓа директно од DJ Koh, одговорниот, односно главниот за мобилниот бизнис во компанијата. Потврдата Koh ја дава за порталот ZDNet при разговор со него во Лас Вегас на CES 2018. Претставувањето...

Фото: Clearly Quartz Ќе се сложите, миењето садови е една од најнепосакуваните домашни обврски. Одржувањето на хигиената на садовите во кои се чува храната и пијалоците можеби е досадна, но е особено важна работа. Бројни истражувања покажуваат дека особено шишињата за вода или пластичните чаши за кафе...

Безбедноста на Самсунг паметните телевизори е овозможена со Samsung Knox технологијата која се карактеризира со “Common Criteria“ и “Payment Card Industry Data Security Standard“ сертификати Лас Вегас / Скопје – 10, јануари, 2018– Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd) денес соопшти дека безбедносното решение за...

Фото: Cnet.com Vivo сепак на крајот испадна првиот производител кој има телефон со сензор за отпечатоци на прсти сместен под екранот. Дали сепак ќе биде првиот производител кој ќе почне со продажба на ваков телефон, не е сигурно, со оглед на фактот што за уредот на Vivo се’ уште нема ни име, спецификации или...

Нова Самсунг премиум машина за перење која се одликува со пократко време за перење, QuickDrive™ технологија и интелигентен Q-rator асистент Сеул / Скопје, 9. Јануари 2018.- Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) го најави воведувањето на новата генерација машини за перење со револуционерна QuickDrive™...

На CES 2018 саемот којшто моментално се одржува во Лас Вегас, Sony претстави 3 нови Xperia смартфони. Двата од нив се специјално наменети за подобро селфи искуство, па сигурно ќе привлечат внимание кај голем дел од публиката, а посебно кога ќе се земе во предвид дека се работи за Sony сензори. Xperia XA2 е смартфон...

Од денес официјално започнува еден од неколкуте познати саеми за технологија кои се одржуваат еднаш во текот на годината, секој во својот познат период. CES 2018 како и секоја година е местото каде се претставуваат некои од најинтересните нови технологии на кои работат производителите. Samsung на својот...