fbpx

АПЛИКАЦИИ

Google jа менува поврзаноста помеѓу Photos и Drive за поедноставно функционирање на двата сервиси

Пред скоро пет години Google ја издвои до тогаш поврзаната со Google+ апликација за слики и ја претвори во главна апликација за слики за своите корисници....

Opera GX е нов прелистувач за „гејмерите“ кој има контроли за ограничување на процесорот...

Едно мора да се признае. Opera можеби веќе ја нема популарноста како порано, но дефинитивно не престанува да се обидува да се издвои на пазарот....

Firefox доби ново лого кое го претставува времето на повеќе сервиси, покрај прелистувачот

Иако Firefox логото доби одредено освежување пред некоја година, сепак од Mozilla започнаа потрага по целосно ново лого, а за тоа претставија два концепти со...

Телеком МК апликацијата подобренa и со нови функционалности

Со Телеком МК апликацијата, врвно дигитално корисничко искуство во сите компании од Дојче Телеком групацијата, Македонски Телеком го надгради она што постоеше и досега -...

Firefox ќе има премиум додатоци кои ќе овозможат дополнителна независност на Mozilla

Директорот на Mozilla Corporation во интервју ги откри плановите на оваа компанија која ги има за дополнителни извори на финансирање на работата која сега е...

Facebook веќе нема да му дозволува на Huawei да ги пред-инсталира нивните апликации

Facebook се приклучува на компаниите кои ја прекинуваат соработката со Huawei поради забраната од страна на американската влада, иако истата издаде привремена дозвола за продолжување...

Firefox стандардно го вклучува блокирањето на „колачиња“ од трети страни

Mozilla Firefox е еден од првите прелистувачи кој започна со блокирање на „колачињата“ од трети страни, за почеток во режим на приватно...

Што ќе значи тргањето на iTunes од macOS Catalina?

За време на својата WWDC 2019 конференција, Apple ги потврди шпекулациите и претпоставките дека ја откажува iTunes апликацијата, односно истата веќе нема да биде...

Google Chrome 75 го донесува режимот за читање во стабилната верзија од прелистувачот на...

Google Chrome оваа недела дојде до својата 75 верзија, а истата не донесува некои посебни нови функции. Оваа верзија најмногу се посветува на исправка...

Universal Windows Platform дефинитивно го нема планираниот успех, па Microsoft го намалува значењето на...

Universal Windows Platform, кога беше претставена пред неколку години остави впечаток дека е иднината на начинот на правење на апликации, а посебно за...

Mozilla спрема нов Firefox прелистувач за Android достапен во бета верзија преку Play Store

Mozilla Firefox е драстично подобрен на десктоп, од пуштањето на Quantum верзиите, а посебно и по последната 67-ма верзија. Сепак, ова подобрување не може...

Photopea е одлична алтернатива на Photoshop која работи преку интернет прелистувач

Иако има доста добри алтернативи, сепак нема збор дека апликацијата број 1 кога е во прашање работа со слики е Photoshop од Adobe. Истото може...