fbpx

АПЛИКАЦИИ

Mozilla Firefox 67.0.3 исправа сериозен безбедносен пропуст кој веќе се искористува од хакерите

Mozilla во текот на вчерашниот ден издаде нова верзија од својот Firefox прелистувач која има само една новина. Firefox 67.0.3 доаѓа со исправка на безбедносен...

Чекајќи ги операторите, Google реши сам да го забрза имплементирањето на нивниот RCS систем

Уште пред една година Google најави дека има развиено нов систем и протокол којшто е замислен како замена за стариот SMS којшто сите оператори во...

Новиот Microsoft Edge во иднина ќе биде достапен и на Linux

Додека Microsoft Edge беше ексклузивно достапен само на Windows 10 и беше направен во универзалната платформа на Microsoft, не се ни помислуваше на можноста овој...

Новата iCloud for Windows апликација е направена во соработка со Microsoft и е многу...

Иако Apple претпочита да ги насочува корисниците кон нивниот екосистем, односно да тие имаат производи од нив, сепак достапноста на повеќе платформи во денешно време...

Шпанската La Liga казнета поради прислушкување на околината преку нивната мобилна апликација

Познатата шпанската прва фудбалска лига, кратко и популарно наречена La Liga, е казнета од страна на шпанските власти за заштита на приватноста. Казната е...

Google jа менува поврзаноста помеѓу Photos и Drive за поедноставно функционирање на двата сервиси

Пред скоро пет години Google ја издвои до тогаш поврзаната со Google+ апликација за слики и ја претвори во главна апликација за слики за своите корисници....

Opera GX е нов прелистувач за „гејмерите“ кој има контроли за ограничување на процесорот...

Едно мора да се признае. Opera можеби веќе ја нема популарноста како порано, но дефинитивно не престанува да се обидува да се издвои на пазарот....

Firefox доби ново лого кое го претставува времето на повеќе сервиси, покрај прелистувачот

Иако Firefox логото доби одредено освежување пред некоја година, сепак од Mozilla започнаа потрага по целосно ново лого, а за тоа претставија два концепти со...

Телеком МК апликацијата подобренa и со нови функционалности

Со Телеком МК апликацијата, врвно дигитално корисничко искуство во сите компании од Дојче Телеком групацијата, Македонски Телеком го надгради она што постоеше и досега -...

Firefox ќе има премиум додатоци кои ќе овозможат дополнителна независност на Mozilla

Директорот на Mozilla Corporation во интервју ги откри плановите на оваа компанија која ги има за дополнителни извори на финансирање на работата која сега е...

Facebook веќе нема да му дозволува на Huawei да ги пред-инсталира нивните апликации

Facebook се приклучува на компаниите кои ја прекинуваат соработката со Huawei поради забраната од страна на американската влада, иако истата издаде привремена дозвола за продолжување...

Firefox стандардно го вклучува блокирањето на „колачиња“ од трети страни

Mozilla Firefox е еден од првите прелистувачи кој започна со блокирање на „колачињата“ од трети страни, за почеток во режим на приватно...