fbpx

Мишо Лекиќ

5788 СТАТИИ 5 КОМЕНТАРИ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Јапонски Rakuten ќе го купи Viber за 900 милиони долари

Rakuten е Јапонска компанија која што работи во областа на интернет сервисите. Во нејзина сопственост е во 2012 купениот Kobo сервис за е-книги, можеби...

Windows апликации на Chromebook преку соработка на Google и Vmware

Google во соработка со VMware ќе овозможи корисниците на нивниот веб базиран оперативен систем Chrome OS да се поврзат на Windows десктоп или да...

Palette – нов начин на контролирање на софтверот на вашиот компјутер

Сите ние сме научени на стандардното користење на компјутерите преку притискање на копчиња на тастатурата и кликање и влечење работи со маусот. Начинот на...

The Dash, првите паметни слушалки

The Dash се слушалки од типот кој што се поставуваат во вашето уво и се првите слушалки кои влегуваат во категоријата на паметни уреди....

Префрлување на фајлови од Android со SanDisk Ultra Dual USB

SanDisk оваа недела претстави интересен производ наменет за зачувување и префрлување на фајлови од Android мобилен или таблет на PC или Mac компјутер. Наречен...

Microsoft размислува да овозможи инсталирање на Android апликации на Windows и Windows Phone

Двете актуелни платформи од Microsoft, Windows 8 и Windows Phone 8 се соочуваат со проблем, односно не успеваат да предизвикаат доволно голема популарност и...

Windows Phone 8.1, што ќе донесе оваа верзија

Windows Phone 8.1 треба да биде официјално претставен на годинашната Microsoft Build 2014 конференција која што ќе се одржи од 2 – 4 Април....

Google Admin апликацијата достапна на iOS

Google Admin е апликација наменета за корисниците на некој од платените сервиси на Google, како на пример Apps for Business, Education, Government и слични....

Yahoo ја купи Wander компанијата

Wander е startup компанија која што ја изработува iOS апликацијата Days. Преку Days корисниците можат да сликаат слики и gif слики преку целиот ден,...

Geeksphone Revolution ќе почне да се продава од 20-ти Февруари

Revolution е моделот на најавениот мобилен телефон од Geeksphone, шпански производител познат покрај другото, по неколку модели кои работат на Firefox OS. Она по...

Mozilla ќе прикажува реклами на новите корисници

Mozilla во својот блог најави воведување на нова програма наречена Directory Tiles, наменета за новите корисници на Firefox прелистувачот. Истата е планирано да прикажува...

Twitter тестира поголема промена на дизајнот

Според промените на профилите на одредени корисници, начин на кој што Twitter обично тестира промени, може да се види целосна промена во дизајнот на...