fbpx

Мишо Лекиќ

Avatar
4806 СТАТИИ 5 КОМЕНТАРИ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Најдобри неофицијални апликации како замена за Instagram на Windows Phone 8

Instagram сеуште нема издадено официјална апликација за Windows Phone платформата, иако веќе подолг период се очекува и најавува. Покрај тоа што корисниците на оваа...

Facebook за Windows Phone

Facebook никогаш не издаде официјална апликација за Windows Phone платформата. Сепак Facebook апликација постои веќе одамна и истата ја развива Microsoft. До Јули оваа...

Седум нови можности на Siri во iOS 7

Со најновата верзија на iOS Siri исто така добива подобрување и унапредување на работењето. Siri сега треба да работи попаметно, побрзо, а исто така...

Amazon претстави 3 нови Kindle Fire таблет компјутери

Amazon официјално ги претстави новите таблет компјутери од Kindle Fire серијата, Kindle Fire HD (2013), Kindle Fire HDX 7 и Kindle Fire HDX 8,9....

Dell претстави нови компјутери од Inspiron серијата

Dell денеска претставуваат 3 нови модели од својата Inspiron серија, односно Inspiron 7000 лаптоп, Inspiron 3000 ултрабук и Inspiron 23 All-in-one десктоп компјутер. Inspiron...

OS X 10.9 Mavericks најновата надградба на познатиот оперативен систем од Apple

Mavericks, како што е наречена оваа верзија на OS X претставува 10-тата надградба на десктоп оперативниот систем на Apple. Истиот беше најавен во Јуни...

Кина ќе ја тргне забраната за одредени сајтови во слободната трговска зона во Шангај

Кина воведе забрана за социјалните сајтови Facebook и Twitter во 2009 година. Покрај овие сајтови Кина во 2012 година воведе забрана и за познатиот...

Facebook тестира автоматско пуштање на видеата на мобилната апликација

Facebook планира да започне со тестирање на функција која автоматски ќе ги пушта видеата додека ги разгледувате најновите постови преку мобилната апликација. Додека ги...

Официјална верзија на Songza за Windows Phone 8

Songza е бесплатен сервис за слушање на музика. За разлика од слични сервиси како Pandora, Spotify и други, Songza ги креира станиците со музика...

Microsoft ги претстави Surface 2 и Surface Pro 2

На настан одржан во New York , Microsoft ги престави наредните генерации од своите таблет компјутери, Surface 2 и Surface Pro 2. Првата генерација...

Android 4.4 излегува во Октомври заедно со новиот Nexus 5 ?

Google веќе неколку пати изненадува со надградбите што ги објавува за својот мобилен оперативен систем Android. Круговите што се занимаваат со гласини и предвидувања...

iTunes Радио

Apple го престави овој нов сервис со претставувањето на новата верзија на нивниот мобилен оперативен систем iOS 7. Со ова тие влегуваат во директна...