fbpx

Мишо Лекиќ

Avatar
4295 СТАТИИ 2 КОМЕНТАРИ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Samsung постигна напредок кај батериите кој може да овозможи електрични автомобили со поголема километража

Батериите остануваат „болната точка“ во ова модерно време. Технологијата за истите не е нешто значително напредната уште од пред 30тина години, па сите знаеме...

Што испадна со телефоните од компанијата на братот на Пабло Ескобар

При крајот на минатата година можевме да ја прочитаме нестандардната и интересна вест за тоа дека братот на Пабло Ескобар влегува на пазарот на...

Најбрзиот суперкомпјутер во светот ставен на располагање на истражувачите за коронавирусот

SARS-CoV-2 вирусот, односно повеќе познат по заболувањето кое го предизвикува, COVID-19, веќе е доволно проширен и продолжува да се шири за да Светската Здравствена...

Хакери ја искористуваат популарноста на страни кои прикажуваат мапа од ширењето на коронавирусот

Коронавирусот кој ја предизвикува таканаречената COVID-19 зараза, веќе е доволно проширена во светот за да сигурно мал е бројот на тие кои не...

Amazon ќе ја продава својата технологија за продавници без редици и каси

Amazon Go е одличен концепт на продавници кои минатата година можевме и лично да го пробаме во Сан Франциско. Се работи за продавници кои...

Windows 10X ќе има нов и редизајниран File Explorer

Официјалното пуштање на Windows 10X треба да биде оваа година, со пуштањето во продажба на Surface Neo, уредот со двоен екран од Microsoft кој привлече...

Како да го исчистите вашиот телефон кој е полн со секакви бактерии, а потенцијално...

Иако редовното миење на рацете и генерално одржување на хигиена е препорачливо секогаш, ова посебно доаѓа до израз кога има некаква епидемија на светско...

Brave прелистувачот ќе добие подобра заштита од „fingerprinting“ начинот на следење на корисниците

Brave прелистувачот кој започна како прелистувач кој дава посебно значење на приватноста на корисниците и една студија го истакна како најприватен прелистувач на пазарот,...

DuckDuckGo ја отвори својата листа на интернет „тракери“ за секој да може да ја...

DuckDuckGo е интернет пребарувач којшто ја доби својата популарност поради начинот на работа кој не вклучува следење на своите корисници. Иако овој пребарувач функционира исто...

Како Facebook ја користи својата платформа и технологија за борба против коронавирусот

Facebook е платформа која има повеќе од 2 милијарди корисници во целиот свет. Тоа е огромна бројка со која се доаѓа до заклучокот дека...

Microsoft ќе ги промени ознаките во делот за дијагностика во Windows 10 за нивно...

Една од поголемите критики за тогаш новиот Windows 10 беше нивото на информации кои овој оперативен систем ги испраќа до Microsoft. Овие информации...

TCL претстави неколку концепти на уреди со екрани кои се превиткуваат

Минатиот месец преку неофицијални информации можевме да прочитаме за тоа дека кинескиот производител TCL спрема интересен концепт телефон со екран кој се превиткува, но...