fbpx

Мишо Лекиќ

5458 СТАТИИ 5 КОМЕНТАРИ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Qualcomm има ексклузивен договор со Microsoft кој се очекува наскоро да заврши

Windows на ARM чиповите никако да го достигне посакуваното ниво, иако веќе одамна се прават обиди од Microsoft за истото. Можеби сега кога Apple...

Русија побара големите ИТ компании да имаат официјално претставништво во земјата

Според нов закон од оваа година, поголемите ИТ компании чии сервиси се користат во Русија, имаат обврска до 2022 година да отворат официјални претставништва...

Соработката помеѓу Google и Samsung донесе големо подобрување на пазарниот удел на Wear OS

Apple со години го држи убедливо првото место на пазарот на паметни часовници. Конкурентите никако не успеваа ни да се приближат, па тоа изглед...

DuckDuckGo на Android ќе ве штити од апликациите кои ја следат вашата активност

DuckDuckGo, познатиот интернет пребарувач кој ја штити приватноста на корисниците, претстави нова функција која е дел од нивниот интернет прелистувач за Android. Оваа апликација...

Qualcomm ќе го издвои Snapdragon брендот и ќе му овозможи независно да продолжи да...

На една недела пред претставувањето на наредната генерација од Snapdragon чиповите за мобилните, Qualcomm најави промени во презентирањето и рекламирањето на брендот. Snapdragon брендот...

Веб верзијата од Play Store добива одамна потребен редизајн

Иако Play Store апликацијата на Android редовно добива надградби, па до сега и неколку пати го промени изгледот, веб верзијата од продавницата остана со...

Instagram сега овозможува бришење на слики од објавите со повеќе слики

Instagram довива една не толку голема можност, но можност која ќе овозможи подобро корисничко искуство за корисниците кои често објавуваат повеќе слики во една...

Meta ќе работи на воведување шифрирани разговори кај Messenger и Instagram една дополнителна година...

Meta, поранешна Facebook, го одложува воведувањето на шифрирани разговори кај своите Messenger и Instagram апликации за 2023, откако првичните најави беа дека тоа ќе...

MediaTek го претстави Dimensity 9000 чипот кој треба да е на нивото на конкурентите

MediaTek го претстави досега можеби својот најдобар чип кој конечно би требало сериозно да им конкурира на останатите на пазарот, поточно Qualcomm. Dimensity 9000...

You.com е интернет пребарувач со целосно различен концепт на прикажување резултати

Повеќето Google алтернативи што излегоа на пазарот во главно се насочени кон една работа често критикувана кај овој главен интернет пребарувач, а тоа е...

Најчесто користените лозинки во 2021 остануваат едноставни и целосно небезбедни

Веќе со години се прават листи од кои се гледа дека корисниците избираат едноставни лозинки за своите онлајн сметки, најчесто поради тоа што тие...

Qualcomm најавува нов чип за PC кој ќе им конкурира на M чиповите од...

Apple оваа година започна со претходно неофицијално најавуваното тргање од Intel и развој на сопствен чип за нивните Mac компјутери. Првата генерација беше претставена...