fbpx

Бојан Георгиевски

Бојан Георгиевски
206 СТАТИИ 0 КОМЕНТАРИ
Бојан е љубител на читање и пишување научна-фантастика и фантазија. Негови интереси се и приватноста, медиумите, и начинот на кој технологијата влијае на општеството.

Првите две сезони на Ozark

Озарк ми е откровение. Релативно непозната серија, барем во нашиве кругови, ама има ептен јака репутација. И со добра причина. Има земено инспирација од...

Препорака за филм: Contagion (2011)

Contagion е режија на Стивен Содерберг, што објаснува и како се собрал таков кастинг на едно место. Мет Дејмон, Гвинет Палтроу, Кејт Винслет, Лоренс...

Препорака за филм: Greenland (2020)

Гренланд би го сместил во категоријата на филмови што очекуваш да се прелоши и одбиваш да ги гледаш, се додека некој не ти ги...

Brexit: The Uncivil War (2019)

2016 беше годината кога на референдумот во Велика Британија, граѓаните одлучија таа да излезе од Европската Унија. Уште од најавата на референдумот, целокупното тамошно...

Најдобриот Спајдермен?

Неодамна спомнав дека не сум некој огромен обожавател на Спајдермен филмовите, но си ги следам зашто знаат да бидат забавни. Епа месецов изгледав два...

The Most Dangerous Game (2020)

The Most Dangerous Game сосема неочекувано ми влезе на радарот. Ниту имав видено трејлер, ниту пак бев свесен дека постои телевизиска серија во која...

Препорака за филм: King of Staten Island (2020)

Ова е еден од ретките филмови-хитови што можевме да ги гледаме во екот на пандемијата. King of Staten Island е комедија во која глумат...

Одложени филмови што едвај чекам да ги гледам

КОВИД-19 ја поремети планетата Земја на различни начини. Еден од нив е тоа што го измести распоредот на филмски премиери. Не се знае веќе...

Bad Education (2020)

Холивудски филмови веќе неколку месеци не се штанцаат како порано. Кризата почна баш во време кога почнаа да се најавуваат блокбастери како Тенет и...

Shazam (2019) vs. Spiderman: Far from Home (2019)

Никогаш не сум бил некој голем фан на Спајдермен, ама па отсекогаш ми била забавна франшиза за следење. Тоа е серијал што е толку...

За 1917

1917 е режиран од Сем Мендес (American Beauty), а кинематограф е легендарниот Роџер Дикенс (последниот Блејд Ранер). Филмот беше номиниран за Оскар за најдобар...

За Мајкл Џордан и Аиртон Сена

Деновиве е актуелен документарецот за Џордан, The Last Dance. Во десет епизоди, режисерот Џејсон Хехир ни го прикажува патот на Мајкл Џордан, веројатно најдобриот...