На Unpacked настанот којшто се одржува денес во Њујорк, Samsung го претстави Galaxy Note 9. Наследникот на одличниот лански Note 8 е одлична надградба која донесува повеќе новини кои ќе направат да и сопствениците на ланскиот модел се замислат дали да го купат.

Она што воопшто не е фактор во Note 9 е дизајнот којшто како што се најавуваше не е значително различен од ланскиот модел, меѓутоа тоа станува неважно кога ќе се земат во предвид другите новини.

Galaxy Note 9 доаѓа со 6,4 инчен екран којшто е за 0,1 инч поголем од ланскиот модел и ја има истата резолуција од 2960 x 1440 пиксели. Димензиите на уредот се слични, што значи дека зголемувањето на екранот не е направено на сметка на целиот уред.

Телефонот работи на новиот Exynos 9810 Octa чипсет и има избор од 6 и 8 GB RAM меморија, како и од 128 и 512 GB простор за складирање соодветно. Камерата на задниот дел е двојна и доаѓа со по 12 мегапиксели, додека на предната страна е со 8 мегапиксели.

Она што го прави Note 9 посебен е досега најголемата батерија која е ставена во еден Note уред и истата има капацитет од 4.000 mAh. Со овој капацитет Note 9 би требало да издржи цел ден на користење, барем за голем дел од корисниците.

Note 9 доаѓа со ново S Pen пенкалце кое како што веќе беше најавено има Bluetooth. Тоа го прави да освен за пишување, може да се користи и за дополнителна контрола на уредот, па така со S Pen може да се слика со камерата, може да се паузира и пушта видео на YouTube и многу други вакви примери.

Годинешниот Note исто така доаѓа со стерео звучници од AKG, компанија која сега е во сопственост на Samsung и од која веќе неколку модели се слушалките кои ќе бидат дел и од овој уред.

Камерите на Note 9 ќе бидат засилени со вештачка интелигенција со што корисниците ќе добијат подобро одредување на околината, а исто така Note 9 ќе известува доколку забележи дека некој ги има затворено очите при сликање или некој дел од сликата е заматен.

Уште една интересна работа кај Note 9 е што тој доаѓа со вграден DeX, односно за да може да се поврзе на поголем надворешен екран, се што е потребно е HDMI кабел и Note 9 може да се користи како десктоп компјутер.