Phone Link апликацијата, која со години е тука да овозможи поврзување на Windows компјутерите со Android телефоните, сега ја добива оваа можност и за iOS корисниците.

Microsoft ја најавија и почна да ја тестира оваа нова можност од почетокот на годината, а сега истата официјално им станува достапна на сите корисниците на Windows 11. Како што најавуваат од компанијата, сите корисници треба да ја добијат до средината на мај.

Phone Link for iOS сепак не може да се спореди со можноста која ја нуди оваа апликација за Android телефоните. Може да се каже дека за iOS нуди основно поврзување, па корисниците добиваат можност да ги гледаат известувањата од својот iPhone, да прават телефонски повици, како и да ги гледаат пораките од Messages апликацијата.

Последната функција привлекува и најмногу внимание. Со ова Windows 11 на еден начин добива поддршка за iMessages сервисот, нешто што Apple не ни планира да го овозможи, ниту за Windows, ниту за Android.

Поддршката за iMessages сепак не е полна со можности и како што би сакале. Таа функционира на основа на пресретнување на известувањата, па нивно додавање во листа со пораки. Корисниците не можат да ги гледаат групните пораки и не можат да испраќаат слики и слично.

Поврзувањето на iPhone се прави преку Bluetooth, а истото може да се започне преку Phone Link апликацијата од Windows 11 и следење на инструкциите.

ИЗВОРThe Verge
ИЗВОР 2Microsoft
Претходна статијаНови слики го прикажуваат поголемиот надворешен екран и неговите можности кај Motorola RAZR
Следна статијаКреативноста на авторската мисла е пулсот на Саемот на книга
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.