Intel официјално го претстави Thunderbolt 5, две години по претставувањето на Thunderbolt 4 и тоа што може да се заклучи од најавата е дека дефинитивно се работи за вредна и забележителна надградба.

Од тоа што може да се види, слободно може да се каже дека Intel на пазарот ќе овозможи решение за корисниците кое ќе им овозможи да користат еден кабел за сите нивни потреби.

Брзината на пренос на податоци е зголемена дупло, од 40 на 80 Gbps, но со помош на Bandwidth Boost истата оди и до 120 Gbps. Брзината на PCI Express е дуплирана, што значи дека корисниците ќе можат да прават пренос на податоци од еден на друг диск, доста побрзо.

Thunderbolt 5 е направен на основа на најновите верзии од потребните стандарди, односно со USB4 V2, DisplayPort 2.1 и PCI Express Gen 4.

Од компанијата презентираа и демо од прототип лаптоп и „док“ станица преку кои ја прикажаа можноста на Thunderbolt 5, а од истото се гледа дека професионалците, како и „гејмерите“, ќе добијат доста големо подобрување.

Новиот стандард ќе овозможи побрзување на повеќе 8К монитори со стапка на освежување до 540Hz. Можноста за користење само на еден кабел се гледа во можноста за полнење до 240 W, нешто што би било доволно за повеќето компјутери.

Практичната примена на Thunderbolt 5 може да се очекува од идната година.

ИЗВОРMacRumors
ИЗВОР 2Intel
Претходна статијаGoogle Messages треба да може да се користи од повеќе уреди
Следна статијаApple ги претстави телефоните од iPhone 15 серијата со USB-C приклучок и освежен дизајн
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.