Фото: Shutterstock.com

Програмерите конечно веќе нема да бидат ограничени да во своите апликации го користат WebKit, односно технологијата за интернет прелистувачи од Apple на која работи Safari. Оваа промена доаѓа со iOS 17.4, но не по одлука од Apple, туку поради новите закони во Европската Унија, а од компанијата не го кријат фактот дека не се баш среќни што мораат да ги воведат овие, како и уште неколку други промени.

Ова значи дека Google Chrome, Mozilla Firefox и другите, ќе можат да почнат да ги користат сопствените технологии кои досега само на iOS не можеа да ги користат. Со тоа користењето на овие апликации веќе нема да биде само „шминка“, па корисниците ќе добијат и поразлично искуство на сурфање.

Apple не пропуштија да истакнат за можното нарушување на безбедноста на корисниците поради оваа одлука, како и влијанието на перформансите на уредот и батеријата.

Промените се однесуваат само на корисниците во ЕУ, а за нив исто така при првото вклучување на Safari после надградбата на iOS 17.4, ќе им биде прикажан избор за поставување на главен прелистувач.

Од Apple планираат да ги авторизираат програмерите за да можат да користат друга технологија од WebKit, а со тоа тие истакнуваат дека ќе сакаат да се осигураат дека се следат одредени критериуми, како и правила за приватност или безбедност.

Се очекува уште веднаш Google да ја пушти својата нова верзија од Chrome која ќе работи на нивната Blink технологија, а ќе видиме кога тоа ќе го направат другите.

Со оглед на тоа што поголемиот дел од конкуренцијата функционира на основа на Chromium кодот, не остануваат многу кои ќе донесат другите технологии. Загриженоста на Apple најверојатно најмногу доаѓа од малите прелистувачи кои функционираат на различни непознати технологии за кои не верувам дека ќе добијат авторизација за пуштање на iOS.

ИЗВОРApple
Претходна статијаGoogle Photos добива можност за групирање на сличните слики
Следна статијаИскористи ги последните денови – плаќај со Vibe-on картичката и добиј можност за CASHBACK
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.